Oświetlenie pełni wiele funkcji w pomieszczeniu. Mogłoby się wydawać, że jego jedynym zadaniem jest dostarczanie odpowiedniej ilości światła. Jednak ważny jest również klimat, który nadaje wnętrzu. Stąd też pojawia się pytanie: czym oświetlić sufit – plafonem czy żyrandolem? Które rozwiązanie sprawdzi się lepiej? Przedstawiamy najlepsze pomysły na oświetlenie sufitu!

W nowoczesnych aranżacjach wnętrz coraz częściej odchodzi się od jednego, centralnego źródła światła na rzecz kilku, rozmieszczonych w zależności od potrzeb kinkietów, lamp stojących lub zabudowanych opraw oświetleniowych. Nadal jednak trudno wyobrazić sobie wnętrze bez oświetlenia sufitowego w postaci żyrandola, lampy wiszącej lub plafonu. Dzięki temu łącząc oświetlenie sufitu z pozostałymi puntami oświetlającymi możemy kontrolować natężenie światła i tworzyć w pokoju odpowiedni klimat. Gdzie lepiej sprawdzi się plafon, a gdzie tradycyjny żyrandol lub lampa wisząca? Podpowiadamy.

Podstawowym aspektem jest wysokość pomieszczenia

To, jaki rodzaj lampy sprawdzi się na suficie najlepiej zależy od kilku czynników. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wysokość pomieszczenia – na niskim suficie prawdopodobnie lepiej sprawdzi się plafon. Długi, zwisający żyrandol może być problematyczny – zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach. Najlepszą metodą na sprawdzenie, czy wiszący żyrandol sprawdzi się w danym pomieszczeniu jest zmierzenie wysokości sufitu oraz długości samej lampy. W przypadku umieszczenia żyrandola w centralnym punkcie klosz powinien znajdować się na wysokości co najmniej 2 metrów od podłogi i przynajmniej 70 centymetrów od sufitu. W ten sposób nawet wyżsi domownicy nie zahaczą głową o lampę, a jednocześnie światło będzie odpowiednio rozproszone.

Jeśli zależy nam na lampie wiszącej rozwiązaniem dla niskich pomieszczeń może być umieszczenie jej tuż nad stołem. Pamiętajmy jednak o odpowiedniej wysokości. Dla komfortu osób siedzących przy stole lampa powinna znajdować się mniej więcej 60-80 centymetrów nad poziomem blatu. Dzięki temu nie będzie oślepiała, ani przeszkadzała podczas podawania potraw.

W przypadku, kiedy wysokość pomieszczenia nie pozwala na zainstalowanie lampy wiszącej wybierzmy plafon. Coraz nowocześniejsze modele oferowane przed producentów lamp umożliwiają znalezienie plafonu dopasowanego do każdego stylu. Światło umieszczone tuż przy suficie sprawi, że pomieszczenie będzie wydawało się optycznie większe. Zwłaszcza, jeśli wybierzemy plafon maksymalnie rozpraszający światło również na boki. Szeroki wybór plafonów i żyrandoli znajdziemy w ofercie sklepu Światło-Cienie. Jest w czym wybierać – znajdziemy tam bogaty asortyment modeli tradycyjnych, jak i bardziej awangardowych i nowoczesnych.

Wybierz lampę odpowiednią do rodzaju pomieszczenia

Kiedy wysokość sufitów pozwala nam na umieszczenie zarówno żyrandola jak i plafonu możemy wybrać odmienne rozwiązania, w zależności od rodzaju pomieszczenia, w którym chcemy umieścić lampę. Żyrandol w szczególności sprawdzi się w salonie – to zazwyczaj centralna część domu lub mieszkania, w której spędzamy najwięcej wolnego czasu oraz zapraszamy gości. Niezależnie od stylu wnętrza w pokoju dziennym sprawdzi się żyrandol bardziej ozdobny, zwracający na siebie uwagę. Będzie wówczas stanowił nie tylko źródło oświetlenia, ale również element ozdobny. Ciekawa lampa wisząca może nadać charakteru także sypialni lub jadalni.

W łazience lub pokoju dziecięcym lepszym rozwiązaniem może być natomiast plafon. W łazience panują specyficzne warunki – jest ciepło i wilgotno. Plafon ze szczelną oprawą będzie lepszym rozwiązaniem. Zwłaszcza, że w łazience się przebieramy i używamy ręcznika – lampę wiszącą moglibyśmy łatwo zahaczyć podczas podnoszenia rąk, zwłaszcza na niewielkiej powierzchni. Z tego względu plafon lepiej sprawdzi się także w pokoju dziecięcym – niemożliwe będzie, aby plafon przypadkowo zahaczyć lub uderzyć zabawką.

Liczy się również wygląd

Ostatnim aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru idealnego oświetlenia sufitu jest jego wygląd. Żyrandol zdecydowanie będzie się wyróżniał, nawet jeśli wybierzemy prosty i minimalistyczny klosz. Plafon w większym stopniu stopi się z sufitem, a nawet będzie całkowicie niewidoczny. Wiele zależy więc od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Bogato zdobiony lub charakterystyczny klosz lampy wiszącej będzie stanowił element ozdobny pomieszczenia. Pamiętajmy jednak, by zachować umiar – może okazać się, że lampa zdominuje i przytłoczy pomieszczenie. Ze względu na różnorodność nowoczesnych modeli funkcję dekoracyjną może przejąć również plafon – dlatego nawet w przypadku niskich pomieszczeń nie musimy rezygnować z oświetlenia, które będzie jednocześnie praktyczne i estetyczne.

Rate this post