Trudno wyobrazić sobie przytulne, urządzone w klasycznym stylu wnętrze bez firan i zasłon w oknach, które nie tylko chronią pomieszczenia przez nadmiernym światłem słonecznych, ale przede wszystkim stanowią istotny element dekoracyjny. Ich estetykę oraz funkcjonalność możemy podbić stosując różnego rodzaju dodatki pasmanteryjne. Oto kilka z nich.

Przelotki

Przelotkami nazywamy metalowe lub wykonane z tworzywa sztucznego obręcze, które wszywa się wzdłuż górnego krawędzi zasłony. Pełnią one tę samą funkcję, co najpowszechniej stosowane żabki, a zatem służą do zawieszenia zasłony na karniszu. Do pewnego stopnia poprawiają one wygląd zasłony, ale przede wszystkim w znaczącym stopniu zabezpieczają ją przed zerwaniem – problemem, który często dotyczy żabek. Zbyt mocne, gwałtowniejsze szarpnięcie lub sprawia, że firanka wysuwa się z zacisków, nierzadko prując się przy tym. Zasłony zawieszonej na przelotkach nie da się zerwać, chyba że z całym karniszem. Niemniej stosowanie przelotek na pewne istotne ograniczenia. Przede wszystkim – musimy posiadać tradycyjne karnisze w postaci prostego drążka, zasłon na przelotkach nie zawiesimy na karniszach szynowych. Ponadto samo założenie zasłon będzie trudniejsze, niż w przypadku żabek – musimy w tym celu ściągnąć karnisz, przewlec przed niego przelotki, a następnie cały karnisz zamontować na swoim miejscu. W przypadku zasłon z grubszego materiału może to być trudne ze względu na ich ciężar. Należy również pamiętać, że zasłona z przelotkami w pewnym sensie skraca się – przelotki uniemożliwiają jej rozciągnięcie na karniszu na pełną długość.

Obciążniki

Metalowe obciążniki wszywane w dolną, boczną krawędź zasło

ny lub firany. Ich waga jest stosunkowo niewielka – wynosi od około 10 do około 20 gramów. Tyle jednak wystarczy, żeby dociążyć tkaninę i w ten sposób łatwo ją modelować. Obciążona z pomocą takiego ciężarka zasłona zachowuje proste krawędzie, co sprzyja jej estetyce, szczególnie w przypadku zasłon z geometrycznymi, poziomymi deseniami.

Uchwyty i spirale

Jeśli firany i zasłony mają być przede wszystkich dekoracją, swego rodzaju ramą dla okna, niezbędne będą przykręcane do ściany uchwyty bądź spirale. Ich zadaniem jest przytrzymywane materiału w jednym miejscu, dzięki czemu będzie mogli dowolnie ułożyć go na karniszach, nie zasłaniają przy tym okna – mówi pracownik firmy Decortina.

Klamerki

To alternatywa dla mocowanych na stałe uchwytów. Zadaniem klamerek jest również zbieranie materiału i przytrzymywanie go w jednym miejscu. Do wyboru są klamerki przezroczysta lub posiadające dekoracyjną formę. W drugim przypadku warto dokładnie przemyśleć wybór, który jest obecnie bardzo duży – źle dopasowana klamerka może psuć estetykę całej zasłony.

[avg] ([per]) [total] vote[s]