Wybór firanek jest zależny od rodzaju okna, karnisza, ogólnego wystroju salonu, czy zasłon, które wybraliśmy. Wybierając konkretne firany należy zwrócić uwagę na ich kolor, fakturę i materiał, z którego zostały uszyte. Dobór dodatków potrafi całkowicie odmienić wnętrze lub zdecydować o tym, czy prezentuje się ono w sposób estetyczny. Wyjaśniamy, jakimi zasadami należy kierować się przy wyborze firanek.

Wybór odpowiednich firan

Do małych i słabo nasłonecznionych pomieszczeń warto wybrać jasne, proste, delikatne firanki z leciutkich materiałów. W przypadku dużych i dobrze oświetlonych pomieszczeń można postawić na cięższe materiały, a także pokusić się o rozmaite aplikacje i marszczenia. Do najpopularniejszych tkanin, z których wykonuje się firany należy żakard, tiul i woal. W zakresie materiałów mamy do wyboru poliestry, nylon, wiskozę, len, bawełnę, czy jedwab. Dobrze byłoby zwrócić uwagę również na styl, w jakim urządzone zostało pomieszczenie. Do wnętrz w stylu klasycznym, świetnie sprawdzą się cięższe, proste firany, natomiast do wnętrz o romantycznym charakterze te delikatne i zwiewne. Do kolorów najbezpieczniejszych dla większości wnętrz zaliczymy jasne odcienie bieli, beżu, ecru oraz pastele.

Jeśli wnętrze jest urządzone w stylu nowoczesnym i decydujemy się na firany, dobrym rozwiązaniem będzie dobór prostych, białych firan do salonu, które powinny sięgać do ziemi. W sytuacji, w której pomieszczenie jest jasne i stonowane, można pokusić się również o bardziej szalone rozwiązanie, takie jak kolorowe firany lub ich wzorzyste elementy. W przypadku niewielkich pomieszczeń warto zadbać o to, aby dobór zbyt wyrazistych firan i ciężkich materiałów, nie przytłoczył pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w próbki materiałów i przymierzenie ich do konkretnej aranżacji.

Pomoc profesjonalistów

Jeśli nie mamy pewności co do tego, czy odpowiednio wymierzyliśmy przestrzeń pod uszycie firanek, nie wiemy, w jaki sposób najlepiej je zamontować, wyprać lub dobrać do wnętrza, warto skorzystać z pomocy specjalistów. Zazwyczaj salony związane z produkcją i szyciem firanek, oferują również pomoc w doborze zasłon, a także innych dodatków. Przykładem takiego salonu jest Salon Firan Design w Szczecinie. Pomoc specjalistów jest przydatna nie tylko w sytuacjach związanych z kwestiami technicznymi. Może być nieoceniona w sytuacji, w której chcielibyśmy zdecydować się na bardziej odważne rozwiązania, których jednak nie potrafimy odpowiednio dopasować do reszty pomieszczenia.

Rate this post