Salon zazwyczaj jest tym miejscem w domu, gdzie spotyka się rodzina. To pomieszczenie pełni również swoją reprezentacyjną funkcję. To tutaj zazwyczaj usadza się znajomych i przyjaciół, którzy przyjdą z wizytą. Nie dziwi więc, że gospodarze dokładają wszelkich starań, aby wygląd tego właśnie pomieszczenia był elegancki i stylowy. Wystrój salonowych okien jest znaczącym elementem w stylistyce pomieszczenia. Jak wybrać firany do salonu?

Wierność jednej stylistyce

 Tak się składa, że z puli modnych firan salonowych, każdy miłośnik własnego ulubionego stylu może wybrać coś dla siebie. Wyznawcy klasyki na pewno wybiorą jednobarwne jasne firany z delikatnym kwiatowym deseniem, uszyte z lekkiego woalu.

 Kto lubi styl minimalistyczny lub modern, chętnie zakupi gładkie firany lub z ledwo zauważalnymi wzorami geometrycznymi, które będą uzupełnieniem całej aranżacji salonu. Natomiast wnętrze umeblowane antykami na pewno zyska na wyglądzie z pomocą ciemnych, jednobarwnych i ciężkich zasłon.

 Zarówno klasyka, jak i też styl tradycyjny dobrze skomponują się z firanami, którym najbardziej ozdobnym z elementów będzie koronka. Tak o tym mówi przedstawiciel sklepu Tanie Obrusy, w którym można zakupić każdego rodzaju modne i stylowe zasłony: – Koronka i gipiura zawsze dobrze komponowała się z klasycznym oknem. Do tradycyjnych mebli lub antyków pasują firany z koronkowym dołem. Stąd u producentów firan wzięły się całkiem współczesne inspiracje takie jak panelowe firany z ażurem w dolnej ich części. Są ostatnim krzykiem mody i pasują do wielu aranżacji.

Funkcje ozdobne i praktyczne firan

 Firany są niewątpliwie tym akcentem, który zdobi całe pomieszczenie. Dlatego najlepiej kolorystycznie dobrać je do innych elementów w salonie, takich jak tapicerka kanapy lub odcień pozostałych mebli. Jeżeli gospodarzom zależy na tym, by nikt nie zaglądał im w okna, to do firan mogą dobrać nieprześwitujące zasłony. Niekiedy okna tego reprezentacyjnego pomieszczenia wychodzą na południe. Wtedy warto wybrać taką tkaninę, która nie przepuści za dużo światła słonecznego.

 Całe szczęście, że elementów wystroju, takich jak firany do salonu nie wybiera się na stałe. Za pomocą oryginalnych kompozycji okiennych można nawiązać do aktualnej pory roku czy świąt. Tak więc w Boże Narodzenie świetnie będą wyglądać na oknach salonowych srebrzyste, mieniące się firany, natomiast Wielkanoc to pora żółci i zieleni. Latem można nawiązać do ciemniejszej zieleni z motywami kwiatowymi.

 Firany w salonie to nie tylko luźnie spływająca materia. To również fantazyjne podwiązania i lambrekiny. Tego typu dodatki w postaci sznurków i pasków materiału, świetnie sprawdzą się we wnętrzu klasycznym. Nie jest jednak powiedziane, że nie mogą znaleźć swojego miejsca w nowoczesnym mieszkaniu.

Rate this post