Co nam kojarzy się ze stylem angielskim w aranżacji wnętrz? Zapewne elegancja, rodzinna atmosfera i meble obite tkaninami w kwiatki. Spokojna i romantyczna aranżacja salonu sprzyjać będzie odpoczynkowi i miłym wieczorom w rodzinnym gronie. Jak zatem urządzić klasyczne i jednocześnie eleganckie wnętrze w angielskim stylu? Kierujmy się poniższymi radami!

Mieszaj tradycję i nowoczesność

Pamiątki rodzinne, staromodny wazon i telewizor plazmowy – taka mieszanina oddaje najlepiej to, co charakteryzuje salon w stylu angielskim. Stylizacja ta jest bowiem mieszaniem nowoczesności i tradycyjności w urządzaniu wnętrz. Jak osiągnąć porządny przez nas eklektyzm? Postawmy w naszym salonie tapicerowane klasyczne fotele i kanapę obite kwiatową tkaniną, zaś tę ostatnią ozdóbmy kwiecistymi poduszkami. Pamiętajmy, aby materiał obiciowy był miękki i lekki. Do kanapy i foteli dodajmy tradycyjne drewniane komody i szafki, na których umieścimy liczne bibeloty i zdjęcia członków rodziny. To sprawi, że w naszym salonie zapanuje przyjazna i ciepła atmosfera, sprzyjająca relaksowi.

Nie zapomnij o wzorku

Kwiatowy wzór (róże czy maki) to konieczność, byśmy mogli powiedzieć, że nasz salon urządzony jest na wzór angielski. Nie lubimy kwiatów? Nie szkodzi. Równie dobrze sprawdzi się w stylizowanym pokoju dziennym piękna kratka albo pasiasty wzorek. W jednym pomieszczeniu najlepiej nie wykorzystujmy wszystkich trzech motywów. Gdy to zrobimy, wprowadzimy jedynie chaos, kiczowatość i wrażenie bezguścia.Zadbajmy, aby wybrany przez nas wzór znalazł się na obiciu mebli, na porcelanie oraz na roletach czy zasłonkach i, by na poszczególnych sprzętach był dopasowany tonacją i kolorem.

Nie pomiń dodatków

Salon nie będzie wyglądał na angielski, dopóki nie umieścimy w nim licznych dodatków. Rodzinne pamiątki, romantyczne zasłony, kwieciste poszewki, stojąca lampa z dekoracyjnym abażurem i oczywiście wazon z kwiatami na stole – nic nie wywoła rodzinnej, bezpiecznej atmosfery jak one. Nie zapomnijmy również o porcelanie. To detal, bez którego nasz salon nie nabierze angielskiego charakteru. Porcelanowe filiżanki i talerzyki, małe wazoniki najlepiej o kwiecistym czy pasiastym wzorze, a także niewielkie figurki z porcelany ustawmy zatem na regałach. Na ścianach umieśćmy natomiast obrazy – mogą to być rodzinne portrety albo martwa natura, przedstawiająca przykładowo wazon z kwiatami.

Nie martwmy się, że urządzony według powyższych rad salon będzie przesycony przedmiotami i wzorami. Komponując je kolorystycznie, otrzymamy ciepłe, przytulne i jednocześnie eleganckie wnętrze, które zachwyci nie tylko nas, ale też odwiedzających nas gości. Zobaczymy, że nasz salon utrzymany w stylizacji angielskiej, będzie idealnym miejscem rodzinnych spotkań lub spokojnego relaksu z książką w dłoni.

Autor: Anna Jaroszewicz

Rate this post