Zasłona to tkanina, którą wieszamy przy oknach. Jej głównym zadaniem jest ochrona przed słońcem. Kiedy chcemy odpocząć, iść spać lub oglądać telewizor, zasłaniamy nią okno i ograniczamy dostęp światła do wnętrza. Jednak ochrona przed nadmierną ilością światła wpadającego z zewnątrz nie jest jej jedyną funkcją. Zasłona również dekoruje wnętrza. W jaki sposób dobrać odpowiednią zasłonę do salonu? Poznajmy najważniejsze zasady!

Kolorystyka zasłon

Jedną z najważniejszych cech zasłon jest ich kolor. Zasłony mogą harmonizować z kolorystyką wnętrza lub kontrastować z nim i stanowić główny element stylizacji. Na które z rozwiązań się zdecydować? Jeżeli nasz salon jest nieduży, sięgajmy po zasłony w spokojnych, neutralnych barwach. Dodadzą wnętrzu wytworności i elegancji. Ciężkie, wzorzyste tkaniny mogą przytłaczać i zmniejszać przestrzeń, a tego nie chcemy.

Ciemne zasłony dobrze wyglądają tylko w przestronnych wnętrzach. W dużym salonie możemy też eksperymentować z rodzajem upięcia. Puszczone luźno zasłony wyglądają gustownie, ale możemy też je marszczyć i podpinać, zwłaszcza jeżeli urządziliśmy salon w stylu romantycznym lub rustykalnym.

Długość zasłon

Dobierając zasłony do salonu, musimy też zwracać uwagę na ich długość. Najbardziej popularne są zasłony sięgające podłogi. Niektórzy idą o krok dalej i pozwalają, aby zasłona wręcz płożyła się po podłodze. Aby osiągnąć taki efekt, zasłona musi być o 20-30 cm dłuższa niż wysokość, na które mamy zamontowany karnisz. Pamiętajmy, że tak długie zasłony nie pasują do każdej aranżacji. Zdecydujmy się na taki sposób powieszenia zasłon tylko wtedy, jeżeli zaaranżowaliśmy salon w stylu pałacowym lub klasycznym.

We wnętrzach minimalistycznych i nowoczesnych lepiej prezentują się zasłony do ziemi. Takie zasłony też mniej się brudzą, a to oznacza, że nie będziemy musieli tak często ich ściągać.

Funkcjonalność zasłon

Jakie zasłony są najbardziej funkcjonalne? Jeżeli mamy słoneczny salon, będą to oczywiście zasłony zaciemniające. Są wykonane z grubszych materiałów, dzięki temu nie przepuszczają światła i dobrze zaciemniają wnętrze. Jeżeli nasze okna są skierowane na północ, możemy powiesić w oknach zasłony dekoracyjne. Nie potrzebujemy ochrony przed ostrymi promieniami słonecznymi, wystarczą delikatne, półtransparentne tkaniny, które będą pięknie zdobić okna – dodaje nasz rozmówca ze sklepu Przytulny Dom.

Za funkcjonalność zasłon odpowiada również sposób ich wieszania. Możemy wybrać zasłony wieszane na karniszu za pomocą żabek, zasłony wieszane na szelkach lub kółkach, a także zasłony na taśmach systemowych, zapewniających równomierne marszczenie materiału. Sposobów jest wiele, poznamy je wszystkie, wchodząc na stronę wybranego sklepu z ofertą wyposażenia domowego, takiego jak sklep Przytulny Dom!

[avg] ([per]) [total] vote[s]