Rolety okienne to świetna alternatywa dla tradycyjnych zasłon, które powoli zaczynają wychodzić już z mody. Dzięki nim możemy w prosty sposób regulować ilość wpadającego do mieszkania światła, zapewniając sobie również odrobinę prywatności wieczorami. Obecnie największą popularnością cieszą się rolety tekstylne, które mają wiele zalet. Czym jednak się charakteryzują i jakie rodzaje takich rolet możemy znaleźć w sklepach?

Czym charakteryzują się rolety tekstylne

Jak sama nazwa wskazuje, rolety tekstylne wykonane są z materiału, którym najczęściej jest jedwab (również ten haftowany), bawełna, a także praktycznie każdy materiał, z którego produkowane są zasłony. W praktyce wygląda to tak, że np. rolety zwijane powstają zwykle z poliestru, natomiast rolety rzymskie produkuje się z reguły z nieco miększych materiałów. Rolety tekstylne nie tylko ograniczają ilość wpadającego do wnętrza pomieszczenia światła, ale stanowią również świetny element aranżacyjny mieszkania. Dostępne są w różnych kolorach, wzorach oraz wymiarach, dzięki czemu z pewnością każdy z nas znajdzie coś idealnego dla siebie. Jakie jednak rodzaj rolet możemy znaleźć w sklepach?

Najpopularniejsze rodzaje rolet

Najbardziej znane i najczęściej wybierane są rolety zwijane, które inaczej nazywane są roletami ekranowymi. Taką roletę montuje się na specjalną rolkę, która połączona jest ze sznurkiem lub łańcuszkiem, za pomocą którego roletę można dźwigać i opuszczać. Niektóre modele wyposażone są w specjalny silnik elektryczny, który całą robotę wykonuje za nas. Rolety zwijane idealnie sprawdzają się w każdym wnętrzu, [ponieważ są bardzo funkcjonalne. Można je podzielić na dwa rodzaje, a mianowicie na rolety zabudowane oraz niezabudowane. Te pierwsze osadzone są w specjalnych prowadnicach, dzięki czemu bardzo dobrze przylegają do ramy okiennej i nie poruszają się pod wpływem działania wiatru. Z kolei te drugie wiszą na specjalnej rolce zamontowanej w górnej części okna i w odróżnieniu od rolet zabudowanych nie są odporne na działanie wiatru. Kolejnym dosyć popularnym rodzajem rolet są rolety dzień/noc, które wykonane są z dwóch warstw materiału. Czym jednak różnią się one od rolet zwijanych? Przede wszystkim tym, że mają poziome pasy, pomiędzy którymi znajdują się prześwitujące przerwy. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy do pomieszczenia wpuścić mniej lub więcej światła i to bez konieczności całkowitego podnoszenia rolety. Jeśli chodzi o pozostałe rodzaje rolet tekstylnych, to możemy jeszcze wyróżnić rolety rzymskie oraz rolety austriackie. Rolety rzymskie wyposażone są w specjalny mechanizm, dzięki któremu po pociągnięciu ich za sznurek zaczynają układać się w poziome zakładki, tworzące równoległe fałdy. Idealnie sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach, a najczęściej zawiesza się je w sypialni, salonie, a także w pokoju dziecięcym. Z kolei rolety austriackie są coraz rzadziej zawieszane z uwagi na swój specyficzny wygląd. Przy pomocy systemu zamontowanych do nich sznurków można podnosić je podobnie jak kurtynę na scenie, przez co wykorzystuje się je głównie w bardziej tradycyjnych wnętrzach.

Rate this post