Jak urządzić mały przedpokój? To pytanie zadaje sobie każdy, kto mieszka w bloku. Wstawimy wieszak na ubrania, szafkę na buty, dodamy krzesełko i nie ma już miejsca, aby się obrócić. Nie martwmy się. Nawet najmniejszy przedpokój możemy urządzić w estetyczny i zarazem funkcjonalny sposób. Jak? Zastosujmy kilka sztuczek, aby uczynić go bardziej efektownym i ciekawszym, a dodatkowo wizualnie większym.

Zabawa kolorami

W małym przedpokoju nie powinniśmy malować ścian na ciemne kolory, gdyż optycznie go pomniejszą. Powinniśmy natomiast używać w nim jasnych barw, które, powiększając ściany, spowodują wrażenie przestrzeni. Najlepiej sprawdzą się biele, beże, szarości, błękity oraz wrzosy.

Kolorami możemy uzyskać nie tylko efekt przestrzeni, lecz także głębi, przykładowo, gdy skontrastujemy jasne ściany i sufit z ciemną barwą podłogi.

Grajmy światłem

Także właściwie dobrane oświetlenie pozwoli nam wpłynąć na wygląd małego przedpokoju. Pamiętajmy, aby dobierać je, biorąc pod uwagę kolor ścian oraz mebli.  Najlepiej zamontujmy w niewielkim korytarzu oświetlenie symetryczne, przykładowo dwa kinkiety na równoległych ścianach, które rozświetlając równocześnie całe wnętrze, nadadzą mu przytulności. Możemy także wyposażyć mały przedpokój w lampki halogenowe zamontowane na podwieszanym suficie, rzucające chłodne niebieskie światło – dzięki nim stworzymy nowocześnie wyglądające wnętrze.

Mały przedpokój może też być oświetlony tylko przy użyciu jednego źródła światła. Montaż żyrandola czy plafona ładnie ożywi nasze niewielkie pomieszczenie, sprawiając, że przybierze nietypowy charakter.

Światłem możemy nie tylko rozjaśnić nasz mały przedpokój, lecz także wyeksponować jakieś element jego wystroju (ciekawą ozdobę czy ornament na ścianie). Dzięki takiemu świetlnemu uwypukleniu jednego detalu nadamy naszemu korytarzowi interesującego i  nieco artystycznego wyglądu.

Dodatki

Z racji na niewielką przestrzeń mały przedpokój nie powinien być ozdobiony dużą ilością dodatków. W zupełności wystarczy powiesić w nim oświetlone kinkietami lustro, które odbijając je, optycznie powiększy jego powierzchnię. Innym niepowodującym wrażenia przytłoczenia dodatkiem będzie obraz. Pamiętajmy, aby powiesić go na wysokości wzroku oraz dobrać jego kolorystykę i ramę do wystroju wnętrza. Alternatywą dla obrazu może być zajmująca całą ścianę fototapeta, która, ozdabiając mały przedpokój, także wizualnie go powiększy.

Meble

Aby nie przechowywać ubrań czy butów na wierzchu, umieśćmy w naszym przedpokoju zabudowę lub szafę wnękową o głębokości minimum 50 cm. Szafa wnękowa powinna posiadać przesuwane drzwi, jednak pozostałe regały w przedpokoju powinny być raczej otwarte. Dzięki temu, światło przepływające przez nie optycznie powiększy pomieszczenie, dzięki czemu unikniemy wrażenia ciasnoty i przytłoczenia.

W korytarzu przydatna jest także półka na buty. Najlepiej dobierzmy ją tak, aby zajmowała jak najmniej miejsca. Zastanówmy się nad zakupem nowoczesnych, rozszerzanych ku górze półek – znacznie praktyczniejszych i bardziej ustawnych niż tradycyjne szafki.

Niezbędnym w każdym korytarzu meblem jest też miejsce do siedzenia podczas nakładania butów. Może to być tradycyjne krzesełko, kuferek służący jednocześnie do chowania przyborów do czyszczenia obuwia albo coraz modniejszy grzejnik z zamontowaną ławeczką.

Widzimy zatem, że mały przedpokój możemy urządzić wygodnie i efektownie. Nie zapominajmy, że to on stanowi wizytówkę naszego domu. Dlaczego? Bowiem mały przedpokój, estetycznie urządzony, jest pierwszym pomieszczeniem, które widzą wchodzący do naszego domu goście.

Rate this post