Decoupage nie istnieje bez odpowiednio dobranych przedmiotów do ozdabiania. Do wyboru mamy wiele dwie podstawowe grupy: przedmioty do odnowienia i przedmioty nowe, specjalnie produkowane z myślą o zdobieniu w technice decoupage. W tej drugiej grupie szczególnie liczne są kształtki styropianowe. Piszemy o tym, jakie wzory są dostępne, do jakich celów można ich użyć i jakie techniki obróbki stosować.

Nie zawsze mamy pod ręką starą drewnianą szkatułkę po babci, którą możemy przeznaczyć do ozdabiania. Poza tym ciężko znaleźć wśród domowych sprzętów odpowiedni przedmiot na bombkę czy pisankę. Problem rozwiązują kształtki ze styropianu.

Jakie kształtki ze styropianu są najpopularniejsze?

Ze styropianu można wykonać w zasadzie dowolne kształtki. Nie zmienia to faktu, że nie niektóre z nich cieszą się wyjątkowo dużym zainteresowaniem amatorów ozdabiania w technice decoupage.

O bestsellerach mówi przedstawiciel internetowego Sklepu Plastycznego 24: – Zdecydowanie największą popularnością cieszą się różnego typu i wielkości jaja styropianowe. Doskonale nadają się do produkcji artystycznych pisanek. Interesującą odmianą są jajka styropianowe otwierane, które świetnie nadają się do ukrywania drobnych prezentów-niespodzianek. Drugie miejsce w rankingu, szczególnie w ostatnich miesiącach roku, zajmują styropianowe kule, wykorzystywane do produkcji bombek. One też oferowane są w wersji pełnej i rozkładanej. Dużym wzięciem cieszą się stożki, z których można wykonać choinki lub korpusy pajacyków. Trzecie miejsce ex aequo należy zapewne do oponek (inaczej zwanych ringami) oraz serc. Ringi służą jako baza do wianków, natomiast serca znajdują zastosowanie m.in. w czasie Walentynek, a także jako ozdoba na przyjęciach weselnych, chrzcinach i innych imprezach okolicznościowych.

Poza wymienionymi formami dostępne są też kształtki przedstawiające zajączki, kurki i króliki, a także gwiazdy, szyszki czy baranki. Do celów ozdabiania techniką decoupage najwygodniejsze są większe przedmioty, na które znacznie łatwiej jest naklejać fragmenty papierowych serwetek.

Jak przygotować styropian do ozdabiania?

Kształtki styropianowe można wykorzystywać w wielu różnych technikach zdobniczych, np. w metodzie karczochowej, z wykorzystaniem cekinów czy kolorowych pasków papieru. Jeżeli do mocowania ozdób używamy szpilek, to nie musimy w żaden specjalny sposób przygotowywać powierzchni styropianowej kształtki. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy postanawiamy ozdobić wykonane ze styropianu przedmioty przy użyciu techniki decoupage.

Zanim zaczniemy naklejać na styropian fragmenty serwetek czy inne rodzaje papieru z nadrukami, powinniśmy wykonać następujące czynności:

  • wyrównanie powierzchni styropianu – jeżeli chcemy, aby nasze bombki wyglądały możliwie najbardziej estetycznie, to powinniśmy wyrównać kule styropianowe drobnoziarnistym papierem ściernym np. o granulacji około P200,
  • gruntowanie powierzchni styropianu – jeżeli zamierzamy malować lub oklejać jajko czy koło styropianowe, to ich powierzchnię należy pokryć gruntem malarskim (może to być grunt budowlany, przeznaczony do malowania ścian gipsowych) lub profesjonalnym gesso do akrylowych farb artystycznych: takie zabezpieczenie powierzchni sprawi, że farba będzie miała doskonałą przyczepność i będzie kryła w ujednolicony sposób na całej powierzchni – na zagruntowanej powierzchni lepsze będzie też działanie kleju do papieru i lakierów,
  • akrylowa podmalówka – zagruntowana powierzchnię styropianu należy pokryć farbą akrylową w odpowiednim kolorze: można to zrobić kilkakrotnie, przeszlifowując delikatnie farbę papierem ściernym przed nałożeniem kolejnej warstwy – najbardziej uniwersalny jest kolor biały, lecz najlepsze są podmalówki dokładnie dopasowane do tła naklejanych grafik.

Tak przygotowana powierzchnia jest idealnie równa i jednakowo chłonna we wszystkich miejscach, dzięki czemu przyklejanie papieru jest nie tylko łatwe, ale też trwałe.

Zalety przedmiotów styropianowych zdobionych w technice decoupage

Po naklejeniu serwetek i starannym polakierowaniu ozdobionego przedmiotu, przedmioty ze styropianu w dalszym ciągu pozostają bardzo lekkie, a jednocześnie stają się odporne na uszkodzenia mechaniczne. Nawet przy upuszczeniu z dużej wysokości nie ulegają uszkodzeniom. Te dwie cechy są bardzo przydatne w przypadku wykonania bombek i innych ozdób choinkowych: nie przeciążają one samej choinki, a jednocześnie są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Przedmioty ze styropianu są bazą do bardzo wygodnego i szybkiego tworzenia ozdób świątecznych i okolicznościowych. Odpowiednio przygotowany styropian jest dobrą powierzchnią do malowania i klejenia. Dzięki temu kształtki styropianowe są tak chętnie wybierane przez miłośników techniki decoupage.

Rate this post