Miłośnicy kreskówek, zagorzali fani Elvisa Presleya, a także entuzjaści komiksów są wielkimi szczęściarzami, do naszych mieszkań bowiem wkradła się i wciąż trwa moda na pop-art!

Odważniejsi zdecydują się na aranżację całego mieszkania w tym zawadiackim stylu, pozostali mogą nadać pomieszczeniu jedynie wesoły akcent, który gwarantują gadżety pop-art.

Czym jest pop-art?

Prąd artystyczny zrodzony po II wojnie światowej na Zachodzie oznacza współczesną sztukę popularną. Styl cechuje masowy, wielkomiejski charakter, a także ogromne zróżnicowanie technik. Co więcej, pop-art w ironiczny sposób traktuje sztukę wysoką, elitarną. Z jednej strony wyróżnia się prostotą symboli, z drugiej – przesytem i umiłowaniem kiczu.

Motywy i ikony

Pop-art, ściśle związany z komercyjnością i codziennością, sięga po różnorodne motywy. Wśród nich znajdują się butelki albo logo coca-coli, puszki konserw, hamburgery. Banalne tematy inspirowane są również reklamami. Oprócz tego pop-art przedstawia słynne wizerunki – ikony zachodniej popkultury – a także bohaterów kulturowych. Dzieła, zwykle w formie kolaży, wykorzystują technikę gry świateł i odcieni, dając efekt fluorescencyjny. Grafika naśladuje komiksy lub też ukazuje same dymki dialogów.

Gadżety

Nietrudno jest zaaranżować pomieszczenie w stylu pop-art. Wystarczą stara kaseta magnetofonowa, zegar, motor, odmalowany samochód sportowy, unikatowe meble, obrazy i plakaty z leitmotivem, kubki z dominującą myślą, poduszki z komiksami. Kilka oryginalnych gadżetów sprawi, że nasze wnętrze będzie w duchu rock and rolla!

Przekaz

Ironia i karykatura, którymi posługuje się sztuka, niosą dobitny przekaz: ludzie są szczególnie skłonni do postaw konsumpcjonistycznych. Nie zmienia to faktu, że wielki dystans miłośników kierunku pozwala cieszyć się jego estetyką. Pozorna tandeta może wyrażać określony stosunek do tendencji rozwojowych w kulturze.

Stylizacja mieszkania

Mieszkanie udekorowane w stylu pop-art charakteryzuje się wielobarwnymi połączeniami, kontrastowymi zestawieniami oraz żywą estetyką. Neony, reklamy, fast-foody, jaskrawe kolory – pomieszczenie nabiera miejskiego charakteru, przypomina tłoczną ulicę. Co więcej, jest to mało kosztowne rozwiązanie – wszelkie gadżety z łatwością dostaniemy w sklepach w okazyjnych cenach.

Stylizacja zagwarantuje ożywiony nastrój, humorystykę, zaskakujące połączenia i zabawne rozwiązania. Umożliwia łączenie różnorodnych kolorów, pełną dowolność oraz brak pohamowań. Wykorzystajmy kryształowy żyrandol, plastikowe krzesła, pastelowy stół. Postawmy na intensywne kolory, np. czerwień, zieleń, fiolet albo niebieski. W takim wykończeniu dominują sztuczne materiały, np. plastik.

Zaaranżujmy na przykład salon z kinowym motywem przewodnim. Przypomni on wtedy ruchliwą ulicę ze słupem ogłoszeniowym i plakatami filmowymi oraz świecącymi neonami. Fantazja nie zna granic!

Przesadnie udekorowane pomieszczenie może dawać wrażenie chaosu i sztuczności. Jeśli wybierzemy kilka ciekawych dodatków – taki efekt będzie nieustannie zaskakiwał oraz przekazywał pozytywną energię. Ta niezwykle ekspresyjna aranżacja szczególnie podkreśli indywidualizm mieszkańców.