W dobrze zaopatrzonym sklepie ogrodniczym z ofertą roślin doniczkowych można podziwiać ogromną różnorodność ich kształtów i form. Przed dokonaniem wyboru powinniśmy zastanowić się, czy będą one pasowały do wnętrza naszego domu. Pomożemy wybrać najlepsze rośliny domowe.

Zróżnicowany pokrój roślin dzieli je na sześć zasadniczych grup: strzeliste, krzewiaste, płożące, pnące, typowe i architektoniczne.

Rośliny strzeliste

Roślinę taką jak sansewieria gwinejska, zwaną też wężownicą, określa się jako strzelistą ze względu na jej wyjątkowo wysokie i ostro zakończone liście. Nawet po kilku latach rośliny te nie zmieniają swej sylwetki, ponieważ nie tworzą żadnych dodatkowych pędów bocznych.

Rośliny krzewiaste

Wiele roślin doniczkowych ma pokrój krzewiasty. Mogą mieć kilka łodyg lub tylko jedną, która rozgałęzia się u dołu. Boczne pędy rozrastają się, tworząc zaokrągloną, krzewiastą formę gęsto utkaną liśćmi. Taki wygląd ma dieffenbachia oraz doniczkowe złocienie.

Rośliny płożące

Miękkie pędy tej grupy zwieszają się, niekiedy całkowicie okrywając doniczkę. W niektórych przypadkach łodygi są wzniesione, jak u pasiatki zwisłej lub figowca pnącego. Pędy innych roślin początkowo pną się w górę, lecz w trakcie wzrostu wyginają się, przypominając kształtem fontannę.

Rośliny pnące

Roślina pnąca ma elastyczne łodygi, które mogą też się płożyć, jednak dzięki podporze szybko pną się w górę. Niektórym roślinom potrzebny jest dodatkowy bodziec, aby zaczęły się piąć. We wspinaczce pomagają im bliźniacze pędy, wąsy czepne albo korzenie podporowe.

Rośliny typowe

Są to rośliny o pokroju drzewiastym, które tworzą pęd główny i rozgałęzioną koronę. Przykładem takiej rośliny jest popularny figowiec beniaminek, zwany płaczącym.

Rośliny domowe architektoniczne

Określenie to odnosi się do roślin o unikalnym pokroju. Mają one bardzo wyrazistą, przyciągającą wzrok sylwetkę i dlatego nie ustawia się ich z innymi okazami, lecz osobno. Rośliny te są zawsze dużych rozmiarów. Przykładem może być palma karłowa. Jest to roślina o wyraźnie powcinanych i wachlarzowatych liściach i mocnych owłosionych łodygach.