Fototapeta to rozwiązanie idealne, jeśli chodzi o ozdobienie ściany w pokoju dziecka. Odznacza się wysoką trwałością, można ją też zmywać na mokro, co często okazuje się kluczowym argumentem przemawiającym za wyborem takiego rozwiązania. Stwarza ono także praktycznie nieograniczone możliwości w zakresie aranżacji wystroju wnętrza. Czym się najlepiej kierować, wybierając wzór do pokoju dziewczęcego?

Jednym z najważniejszych kryteriów powinny być zainteresowania naszej pociechy – np. ulubione filmy, postaci z bajek czy zwierzęta. Zajmujące się sprzedażą i instalacją fototapet firmy często mają w swojej ofercie osobną sekcję z motywami dedykowanymi dziewczynkom w różnym wieku. Znajdziemy wśród nich wróżki i księżniczki oraz bohaterów serii takich jak Barbie, Hello Kitty, Kubuś Puchatek albo Violetta (dla trochę starszych dzieci). Jeśli córka z niesłabnącym zainteresowaniem ogląda w kółko ten sam film tudzież serial, decyzja dotycząca wyboru fototapety może okazać się całkiem prosta.

Zmienność zainteresowań

Warto jednak zastanowić się też nad wzorami przedstawiającymi piękne kwiaty lub ulubione zwierzę, dżunglę, rafę koralową czy tajemniczy ogród, a w przypadku starszej dziewczynki – np. mapę świata. Tego rodzaju fototapeta ma nieco większe szanse „rosnąć razem z dzieckiem” i nie znudzić mu się tak szybko. Technicznie zmiana fototapety na inną nie jest wielkim problemem i fachowa firma, np. Kraina Barw ze Szczecina, poradzi sobie z tym doskonale. Pozostaje jednak oczywiście kwestia kosztów z taką zmianą związanych.

Ściana pełna inspiracji

Oprócz zwiększonej uniwersalności wspomniane wyżej wzory mogą stanowić dla dziecka codzienną inspirację i motywację do rozwijania swoich talentów i pasji. Podobną funkcję pełnić będą fototapety z autorytetami w interesującej naszą córkę dziedzinie. Jeśli dziewczynka uczęszcza na zajęcia baletowe, być może strzałem w dziesiątkę okaże się fototapeta z wizerunkiem baleriny w tiulowej spódniczce. W przypadku uczennicy szkoły muzycznej będzie to z kolei instrument, a dla amatorki sportu – zdjęcie ulubionej drużyny. Pamiętajmy, że nie ma już tematów „zarezerwowanych” tylko dla chłopców. Jeśli dziewczynka wyraźnie interesuje się np. kosmosem czy piłką nożną, największą radość sprawi jej być może fototapeta nawiązująca właśnie do tych tematów.

Rozsądna równowaga

Niezależnie od wybranego ostatecznie motywu warto zwrócić uwagę na intensywność barw i wzorzystość. Zwłaszcza wzory fototapet dla dziewcząt często utrzymane są w mocno różowej bądź czerwonej kolorystyce, co niekoniecznie sprawdza się w pokoju, w którym dziewczynka śpi, bawi się oraz uczy – zaglądają też do niego rodzice. Dlatego jeśli wspólnie z dzieckiem decydujemy się na bardzo wyrazistą fototapetę, np. ograniczmy jej położenie tylko do jednej ściany albo nawet fragmentu, resztę pokoju pozostawmy zaś bardziej stonowaną. Dzięki temu wnętrze nie będzie zbyt szybko męczyć, a efektowność fototapety zostanie dodatkowo wzmocniona.

[avg] ([per]) [total] vote[s]