Gdy kupujemy łóżeczko dla małego dziecka, musimy liczyć się z tym, że tylko pierwsze z nich będzie stanowiło dla nas bezproblemowy zakup. Na tym pierwszym etapie wybieramy między typowym łóżeczkiem ze szczebelkami a łóżeczkiem turystycznym. Jakie łóżeczko dziecięce wybrać?

Łóżeczko dziecięce ze szczebelkami

Zaletą pierwszego jest możliwość dostosowania jednego z boków tak, aby w późniejszym okresie dziecko mogło wychodzić bez naszej pomocy. Zaletą drugiego jest opcja złożenia i przetransportowania łóżeczka w dowolne miejsce.

Łóżeczko turystyczne

Im większe dziecko, tym więcej dylematów związanych z wygodnym i bezpiecznym miejscem do spania dla niego. Łóżeczka dziecięce bywają wykorzystywane przecież nie tylko jako miejsce odpoczynku, lecz także jako wspaniała baza do zabawy. Dla chłopca będzie to okręt piracki, samochód wyścigowy, namiot w środku ciemnego lasu, dla dziewczynki – komnata księżniczki albo sala balowa dla lalek. Pomysłowość dzieci wymaga od nas niezwykłej przewidywalności.

Wybór łóżeczka

Czym się zatem kierować przy wyborze łóżeczka, tak, aby każda zabawa mogła zaczynać się i kończyć bezpiecznie? Dobrą zasadą wydaje się zasada ograniczonego zaufania, o której słyszy każdy początkujący kierowca. Należy przewidywać każdy manewr i zachować bezpieczną odległość. Jak stosować ją w dziecięcym pokoju? Trzeba przewidzieć najdziwniejsze pomysły naszych dzieci i postarać się o takie zabezpieczenia, które nie zepsują im zabawy, a nam oszczędzą konieczności częstego zaglądania do ich królestwa.

Barierki zabezpieczające, łóżeczko składane (a nie sklejane), piętrowe łóżko rozłożone na dwie części składowe to podstawowe elementy bezpieczeństwa. Zadbajmy o to, aby barierki rzeczywiście chroniły dziecko, a nie były jedynie chwiejącymi się ozdobami. Zwróćmy uwagę na sposób i rodzaje zamocowań. Dodatkowo, jeśli nasz przedszkolak dzieli pokój z rodzeństwem, ma zwyczaj nocnego wędrowania, nie spieszmy się z montowaniem jego łóżeczka na górze.

Bezpieczne łóżeczka dziecięce to inwestycja na kilka lat. Ceną jest spokojny sen zarówno dzieci, jak i rodziców. Podejmując decyzję o zakupie, warto potraktować go właśnie jako inwestowanie w bezpieczny rozwój naszych skarbów.

Rate this post