Lite drewno jest bodaj najlepszym z możliwych materiałem do wyrobu dziecięcych łóżeczek. Nic więc dziwnego, że rynkowa oferta wykonanych z niego mebli do spania jest tak szeroka. Wybór dostępnych wariantów konstrukcyjnych może wręcz przyprawić o zawrót głowy. Na co więc zwracać uwagę, poszukując łóżeczka idealnego? Garść podpowiedzi znajduje się w poniższym artykule.

Niezależnie od konkretnego modelu, na jaki ostatecznie się zdecydujemy, koniecznie trzeba rozpatrzyć interesujące nas egzemplarze pod kątem bezpieczeństwa i jakości wykonania. Po pierwsze, krawędzie łóżeczka nie powinny mieć ostrych kantów. Z żadnego elementu też nie mogą wystawać drzazgi ani zadziory. Łuszcząca się farba lub lakier to też sygnał, żeby poszukać innego łóżeczka. Farby i kleje zresztą nie mogą być też toksyczne czy łatwopalne. Najlepiej, by wyprodukowano je na bazie wody. Kupując łóżeczko dla dziecka, nie wahajmy się poprosić sprzedawcy o przedstawienie stosownych atestów i certyfikatów.

Jego boki muszą być wysokie na co najmniej 60 cm. Odstępy między szczebelkami z kolei powinny być szerokie na 2,5-6 cm. Dzięki temu dziecko na pewno nie wsunie między nie główki ani nie zaklinuje w nich nóżki lub rączki. Spełniające Europejskie Normy Bezpieczeństwa łóżeczko będzie miało też wyraźnie zaznaczoną maksymalną wysokość, na której powinien się kończyć materac.

Rozwiązania na lata

Najlepszy mebel to taki, który będzie rósł razem z dzieckiem. Warto więc zwrócić uwagę właśnie chociażby na możliwość umieszczenia materaca na różnych poziomach.

Niemowlę spokojnie może spać tuż pod górną krawędzią łóżeczka, skąd będzie łatwo je wyjmować – mówi specjalistka z krakowskiego sklepu Świat Dziecka.

Maluchy siedzące powinny leżeć nieco głębiej, natomiast te, które potrafią już stać i chodzić, należy „umieścić” na najniższym poziomie.

W ostatnim przypadku bardzo wygodnym rozwiązaniem może okazać się możliwość wyjęcia kilku szczebelków, co zminimalizuje to ryzyko, że dziecko będzie próbowało wydostać się z łóżka górą. Łatwiejszy dostęp do dziecka uzyskamy też dzięki mechanizmowi opuszczającemu cały bok łóżeczka. Pamiętajmy tylko, że musi być on tak skonstruowany, aby z jednej strony można było uruchomić go jedną ręką (np. gdy na drugiej trzymamy malucha), a z drugiej – by nasza pociecha nie była w stanie przypadkowo uruchomić go sama (np. podciągając się na szczebelkach).

W niektórych modelach z czasem można całkowicie usunąć szczebelki, przekształcając łóżeczko w tapczanik, który będzie mógł służyć dziecku nawet do piątego-szóstego roku życia. Niezależnie od tego, czy wybierzemy właśnie taki wariant, dobrze na wstępie sprawdzić, czy łóżeczko jest wystarczająco stabilne, aby wytrzymać gwałtowne nieraz podskoki rosnącego, aktywnego malucha.

Opcje dodatkowe

Obecność dodatkowych elementów wyposażenia to kwestia naszych osobistych przekonań, oczekiwań i preferencji. Niektóre modele mają na przykład funkcję kołyski, inne można łatwo przesuwać dzięki zamontowanym w nóżkach kółkom z hamulcami. Często nieocenione okazują się szuflady, w których przechowywać można ubranka, pieluszki, zabawki i rozmaite akcesoria do pielęgnacji. Możemy też zdecydować się na zajmujące więcej miejsca tzw. łóżeczko-kombajn, wyposażone w całą komodę oraz blat do przewijania czy kąpieli maleństwa.