O ile do krótkiego odrabiania lekcji mógł wystarczyć stół i krzesło, o tyle do wielogodzinnej nauki zdalnej niezbędne są wygodne i ergonomiczne meble. Dlatego w czasach nauki zdalnej należy wyposażyć pokój dziecięcy w odpowiednie meble. Czego potrzebuje dziecko, aby mogło komfortowo uczestniczyć w lekcjach online? Jak zapewnić mu warunki, które nie wpłyną negatywnie na jego kręgosłup?

Biurko na wymiar to podstawa przy nauce zdalnej

Każdy dorosły, który spędza wiele godzin przy biurku w pracy, wie, jak ważne jest to, aby było ono dostosowane do naszych potrzeb. Nie inaczej jest z dziećmi – one również potrzebują mebla, który będzie do nich dopasowany, szczególnie do ich wzrostu. Najważniejszą zasadą jest to, że biurko nie może być ani za duże, ani za małe. Najlepiej, jeśli dziecko będzie mogło sięgnąć do każdego rogu bez zmieniania pozycji na krześle. Jednocześnie na blacie powinno być tyle miejsca, by swobodnie zmieścił się komputer, zeszyt lub podręcznik, a także niezbędne przybory szkolne.

Jeśli chodzi o wysokość, biurko powinno zapewniać swobodne ułożenie przedramion i łokci. Zbyt niskie biurko spowoduje, że maluch będzie się garbić, natomiast zbyt wysokie spowoduje ból karku. Dlatego najlepiej zdecydować się na biurko wykonane na wymiar – wówczas będziemy mieć pewność, że dziecko ma zapewnione jak najlepsze warunki do nauki zdalnej. Nawet jeśli wróci do stacjonarnego trybu nauki, ergonomiczne biurko przyda mu się do zabawy lub odrabiania lekcji.

Inne meble do pokoju dziecięcego niezbędne do nauki

Drugim, najważniejszym elementem wyposażenia dziecięcego pokoju, jest krzesło. Najlepiej takie, które maksymalnie da się dostosować do potrzeb małego ucznia: z regulowaną wysokością siedziska i podłokietników oraz pochylanym oparciem. Dzięki temu dziecko będzie siedziało w prawidłowej pozycji podczas nauki, a tym samym nie nabawi się schorzeń kręgosłupa. Nie powinno to być zwykłe krzesło kuchenne lub siedzisko kanapy. Jednorazowo, jeśli nie mamy krzesła, nie powinno to wpłynąć na postawę, jednak na dłuższą metę jest niezalecane.

W zależności od tego, czego potrzebuje dziecko, a także ile ma miejsca w pokoju, przydatne mogą być także inne akcesoria: regał z szufladami, przegrody lub półki. Możemy je zamówić wraz z biurkiem np. w firmie meblarskiej Elmir z Białegostoku. Dzięki meblom na wymiar wypełnimy wnękę w ścianie lub dopasujemy meble do już istniejącej zabudowy, maksymalnie wykorzystując przestrzeń. Tym samym zapewnimy dziecku odpowiednie warunki podczas lekcji, a jednocześnie nie zagracimy niewielkiego pokoju.

Rate this post