Nasze babcie upinały firanki żabkami, co było niegdyś w zasadzie jedynym sposobem na wieszanie firan. Dziś, możliwości jest znacznie więcej. Nie trzeba już mozolnie, z rękoma w górze upinać firanek i sprawdzać czy wszystkie zakładki są równe. Można wykorzystać taśmę marszczącą, która proces usprawni bądź zastosować szelki i przelotki, które są najwygodniejszym sposobem zawieszania firanek. Jakie mają zalety (i wady) ?

Na czym wiesza się firanki ? – rodzaje karniszy do firan
„Jak nazywa się to na czym wiszą firanki i zasłony?” – to karnisz. Jego historia jest dość długa, choć prosta. Pierwsze powstały we Francji, w której moda na dekoracje okienne zaczęła rozkwitać w czasach ancien regime. Pierwsze były po prostu drążkiem umieszczonym na wspornikach. Dziś, poza karniszami drążkowymi, które nadal są najbardziej popularne, stosuje się również szyny oraz systemy panelowe. Firany na szelkach czy przelotkach przeznaczone są do tradycyjnych karniszy drążkowych.

Firanki na szelkach i przelotkach – zalety

  1. Łatwość zakładania i zdejmowania
    Bez konieczności upinania, marszczenia i trzymania przez długi czas wyciągniętych w górę rąk. Trzeba jedynie ściągnąć pałąk karnisza. Jeśli zamierzasz używać często firan i zasłon na szelkach, to kup do tego odpowiedni karnisz. Taki, w którym blokuje się pałąk imbusem bądź po prostu swobodnie zakłada, bez konieczności odkręcania ograniczników.
  2. Prosta forma, idealna do nowoczesnych wnętrz
    Tradycyjne firany nie każdemu się podobają. Uważa się, że do wnętrz industrialnych, minimalistycznych, tego typu dekoracja okna po prostu nie pasuje. Jeśli jednak potrzebujemy w takim wnętrzu zasłonić okno (np. przed sąsiadami) a nie chcemy zasłaniać widoku roletą, to idealnym rozwiązaniem będzie prosta firana na szelkach, która wygląda modnie i nowocześnie.
  3. Lekka dekoracja okna bez obciążania karnisza
    Nie zawsze możemy zamontować karnisz na głęboko osadzonych kotwach, które udźwignąć każdy ciężar. Firany i zasłony na szelkach, nie potrzebują metalowych kółek i żabek do wieszania, dzięki czemu waga całej konstrukcji jest niższa. A niekiedy tych kilka dodatkowych gramów naprawdę może robić różnicę.

Firany na przelotkach – wady

Czy ten fantastyczny system ma jakieś wady ? Niestety tak:
Firany na szelkach nie pasują do niektórych aranżacji
Nie sprawdzą się w pokoju w stylu dworkowym, mieszczańskim czy klasycznym. Będą dość kuriozalnie wyglądać w stylu Biedermeier czy Ludwikowskim. Innymi słowy mówiąc – jeśli chcemy, by firana była niezwykle elegancka, to z przelotek czy szelek, trzeba zrezygnować.
Firan na przelotkach i szelkach się nie marszczy
Innymi słowy mówiąc – żegnajcie upięcia i lambrekiny. Firana na przelotce wisi łagodnie i prosto, bez dodatkowych marszczeń. To zaś sprawia, że nie zawsze taka firana uzyska ten efekt, o jaki nam chodzi.
Założenie firany na przelotkach wymagają zdjęcia drążka.
A to, w przypadku karniszy starego typu nie jest wygodne Taka dekoracja nie będzie tez możliwa, jeśli mamy karnisz szynowy.
Czy jest jakiś sposób na to, by zachować funkcjonalność i łatwość zawieszania firan na szelkach z możliwościami jakie daje taśma marszcząca czy zakładki? W niektórych sytuacjach tak – jest nią tunel. Pozwala on na wygodne nawleczenie firanki na karnisz (niemalże tak, jak robi się to przy szelkach), a jednocześnie upięciem można go ukryć. Warto jednak pamiętać, że takie rozwiązanie nie w każdej firance będzie możliwe.

Zobacz najnowsze wzory firanek i zasłon https://firaneo.pl/firany-do-przedszkola