Pokój dziecięcy to pomieszczenie, którego wystrój warto dobrze zaplanować. Liczą się nie tylko funkcjonalne meble dostosowane do potrzeb dziecka i atrakcyjny kolor ścian, ale także dodatki. Jednym z nich są firany, które oprócz dostarczania walorów estetycznych, stanowią również praktyczną osłonę okna. Na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru firanek do pokoju najmłodszych?

Jakie firanki wybierać – wzory i kolory

Jeśli planujesz urządzenie pokoju dziecka, warto przede wszystkim uwzględnić potrzeby i upodobania najmłodszego mieszkańca. Warto pamiętać, że to, co dla dorosłych stanowi kwintesencję elegancji i dobrego smaku, nie zawsze spodoba się maluchom. W przypadku niemowlaków, warto skupić się głównie na praktycznym aspekcie firanek. Jeśli zadbasz o to, by materiał skutecznie rozpraszał światło z zewnątrz, zapewnisz maluszkowi spokojny sen o każdej porze doby.

Planując wybór firan do pokoju starszego dziecka, warto poznać opinię samego mieszkańca. Dziecko na pewno doceni to, że w takich sprawach bierzesz jego zdanie pod uwagę, a poza tym podpowie Ci, jaki wystrój pomieszczenia najbardziej mu odpowiada.

Jeśli mimo to wahasz się, jakie firany do pokoju dziecka wybrać, możesz postawić na bezpieczną klasykę, czyli tradycyjne firany żakardowe w neutralnych kolorach. Największą popularnością wciąż cieszą się biel oraz jej złamane odcienie. Biorąc jednak pod uwagę to, że na takich barwach wszelkie plamki i zabrudzenia są dobrze widoczne, bardziej praktycznym wyborem będą delikatne, pastelowe osłony. Twojemu dziecku mogą też spodobać się produkty przeznaczone specjalnie do pokoi najmłodszych, czyli materiały we wzory lub nadruki.

Firany – jak wybrać praktyczny produkt?

Firany to nie tylko ozdoba pomieszczenia, ale przede wszystkim osłona okna, która ma za zadanie rozpraszać światło słoneczne. Podczas wyboru produktu warto przede wszystkim wziąć pod uwagę praktyczne rozwiązania – wyjaśnia pracownik firmy Firany Marzeń. Zwróć uwagę, czy materiał, z którego zostały uszyte firanki, jest łatwy w utrzymaniu czystości. To szczególne istotne w pokoju dziecięcym, w którym o plamy czy odbite ślady rąk nie jest trudno.

Możliwość częstego prania bez szkody dla jakości materiału jest bardzo ważny, jeśli Twoje dziecko jest alergikiem. W takim przypadku regularne usuwanie kurzu i roztoczy jest koniecznością. Jeśli obawiasz się o to, że firany będą stanowić siedlisko alergenów, wybierz inny rodzaj przesłon, np. rolety dzień/noc lub żaluzje.

Warto też odpowiednio dobrać długość firanek. Jeśli będą sięgać do ziemi, małe dzieci mogą je zerwać lub podrzeć. Nawet jeśli marzy Ci się pokój dziecięcy urządzony w romantycznym stylu, z długimi tiulowymi firanami, postaw raczej na praktyczny wariant – czyli przesłony do wysokości parapetu.

Rate this post