Meble, które wybierzemy do pokoju dziecięcego, pod względem funkcjonalności i wymiarów powinny być dopasowane do wymagań dzieci. Równie ważną rolę pełni estetyka, która przeważnie różni się od stylów dominujących we wnętrzach urządzanych przez osoby dorosłe. Przy urządzaniu pokoju dziecięcego trzeba uwzględnić wiele szczegółów. Podpowiadamy, jak należy do tego się zabrać.

Jakie łóżko będzie dobre dla dziecka?

Główny problem, jaki wiąże się z aranżacją pokoju dziecięcego, dotyczy jego wieku. Inaczej będzie wyglądał pokój dla 5-latka niż dla 12-latka. Jednak meble można dobrać w taki sposób, by przez wiele lat pełniły swoje funkcje. Producenci oferują łóżka, które występują w wymiarach dostosowanych do dzieci w określonym wieku. Często są bardzo atrakcyjne ze względu na dziecięce wykończenie. Musimy jednak pamiętać o tym, że po kilku latach będzie ono za małe. Jeśli chcemy, by łóżko funkcjonowało przez wiele lat, lepiej zdecydować się na model wielkości zbliżony do łóżek dorosłych.

Pracownik firmy STar w Warszawie mówi: Dzieci traktują łóżko jako miejsce do zabawy, więc warto zainwestować w mebel z drewna. Wtedy nie musimy się obawiać, że łóżko się połamie zbyt szybko. Lite drewno to nie tylko materiał wytrzymały, ale także ekologiczny. Meble, które używają dzieci, powinny zawierać jak najmniej sztucznych składników. Tańsze produkty wykonane np. z płyt wiórowych zawierają w sobie różne kleje, lakiery, farby itp. Natomiast o meblach drewnianych mówi się, że pochodzą prosto z lasu.

Miejsce do pracy dobre na lata

Przez większość dzieciństwa dziecko będzie potrzebować dobrego, solidnego miejsca do pracy. Biurko i fotel powinny być dopasowane do jego wzrostu. Meble często posiadają regulację wysokości. Biurko dziecięce w razie potrzeby podniesiemy o parę centymetrów. Jeśli dziecko będzie posiadało swój komputer, biurko musi uwzględniać odpowiednie rozmieszczenie klawiatury, myszki, monitora oraz blatu roboczego. Dodatkowym wyposażeniem często są szuflady lub niewielkie półki. Dzięki nim można segregować rzeczy znajdujące się na blacie, by nie przeszkadzały w pracy. Długość blatu powinna być dopasowana do przestrzeni, natomiast szerokość nie może być za krótka dla rąk.

Szafy i szafki na ubrania i zabawki

W zależności od potrzeb w pokoju powinny znaleźć się także inne meble – szafa na ubrania, szafki lub komoda na zabawki, szkolne przybory i inne rzeczy. Starsze dziecko, które ubiera się samodzielnie, musi dosięgać do poszczególnych części garderoby rozmieszczonych na półkach. Ponadto meble powinny być także bezpieczne dla dziecka. Polecane jest lite drewno, które nie zawiera sztucznych materiałów i przy tym sprawdza się na przestrzeni wielu lat. Meble dla dzieci powinny być także adaptowalne. Funkcja rozbudowy, podwyższenia lub delikatnej zmiany sprawia, ze mebel może przez długi czas być funkcjonalny zarówno dla dzieci, jak i dla ich rodziców.