Rodzice zrobią wszystko, aby ich pociechy otrzymały to, czego tylko zapragną. Tym bardziej mają pole do popisu, aby uczynić z pokoju dziecięcego prawdziwe królestwo zabawy, ale i odpoczynku oraz edukacji, zwłaszcza jeśli zależy im na komforcie i szczęściu swoich dzieci oraz na ich prawidłowym i efektywnym rozwoju. Sprawdź, na czym polega prawidłowa aranżacja pokoju dziecka.

Jak najwięcej miejsca do zabawy

Dzieci najbardziej jednak cieszy, gdy mają swój kącik do zabawy. A co by się stało, gdyby jak największa powierzchnia pokoju dziecięcego została przeznaczona właśnie na to, co kochają one najbardziej? Wspomniany system zabudowy wnęk i szaf z przesuwanymi drzwiami oszczędza sporo miejsca i dzięki temu pozwala właśnie na takie zagospodarowanie przestrzeni, aby dziecko mogło do woli cieszyć się nieskrępowaną zabawą. We wspomnianych ogromnych szafach bowiem może znaleźć się miejsce na wszystko, co jest niezbędne do życia naszej pociechy. Przede wszystkim każdą z jej części powinnyśmy przeznaczyć na określone przedmioty, tak aby znalazł się w niej i kącik dla ubrań letnich oraz zimowych, miejsce na buty, akcesoria pielęgnacyjne oraz na zabawki. Z pewnością wystarczy w niej miejsca także na wózek spacerowy czy na inne większe sprzęty. Ważne, aby bez ograniczania wolnej przestrzeni do zabawy zmieściły się w niej przedmioty niezbędne na różnych etapach funkcjonowania dziecka – zarówno kiedy będzie ono mniejsze, jak i wówczas, gdy stanie się bardziej samodzielne.

Funkcjonalna aranżacja pokoju dziecka

Urządzając pokój dziecięcy, trzeba także tak go zaplanować, aby dla porządku oraz łatwości poruszania się po nim wyznaczyć przestrzenie przeznaczone do określonych czynności. Właśnie dzięki przesuwanym drzwiom możemy pomysłowo podzielić pokój na część do zabawy czy nauki oraz na strefę pozwalającą na sen i odpoczynek oraz na zabiegi pielęgnacyjne, jak w przypadku maluszków. Widzimy zatem, jak niezwykle proste może być urządzanie dziecięcego pokoju.

Pokój dorastający wraz z dzieckiem

Ile razy trzeba było zmieniać wystrój pokoju w ciągu kolejnych lat dorastania dziecka, wiedzą rodzice, którzy przez to przechodzili wielokrotnie. Wiąże się to ze sporymi wydatkami oraz jest uciążliwe ze względu na dynamiczne zmiany upodobań i potrzeb dziecka pojawiających się w określonym wieku. Dlatego warto urządzić pokój dziecięcy bardziej praktycznie i funkcjonalnie. Ciężko zabronić dziecku, aby spełniły się jego marzenia o pokoju z motywami morskimi lub związanymi z samochodami. Okazuje się jednak, że mimo zmian w zakresie doboru dominanty stylistycznej pomieszczenia, wcale nie musimy go remontować i kupować całkowicie nowych mebli. Wystarczy bowiem, że zdecydujemy się na system zabudowy wnęk i szafy z przesuwanymi drzwiami. Zwłaszcza drzwi mogą z upływem lat bez problemu zmieniać swoją kolorystykę, format i materiał. Do wyboru są bowiem choćby różne płyty meblowe, rattanowe, ale też – szkło oraz szyby mleczne czy lustra. Nawet buntującym się nastolatkom można zaimponować odpowiednią młodzieżową zabudową. Także fronty takiej zabudowy łatwo wymienić, dzięki czemu pokój zyska zupełnie odmiennego charakteru. Na rynku istnieje też spora oferta dekoracji, które mogą uatrakcyjnić jego wystrój.

Rate this post