Budowa domu jest przedsięwzięciem kosztowym i skomplikowanym. Warto więc zadbać o zwieńczenie tego procesu, jakim bez wątpienia jest profesjonalne zaprojektowanie wnętrza. Na co warto zwrócić uwagę, tworząc koncepcję naszego „miejsca na ziemi”?

Cztery strony świata

Rozplanowanie pomieszczeń ma kluczowe znaczenie dla naszego komfortu mieszkania. Przyjęło się, że miejsca takie jak kuchnia i łazienka lokowane są od strony północnej, natomiast salon czy pokój dziecięcy – od południowej. Odwrócenie tego schematu sprawi, że słońce będzie podnosić i tak już podwyższoną temperaturę panującą w kuchni, a nastrój w salonie, do którego nie wpadają promienie słoneczne, będzie mało radosny, delikatnie rzecz ujmując.

Kolor i struktura ścian

Aranżacja wnętrz to sztuka tworzenia iluzji – to zdanie nie tylko brzmi efektownie, lecz przede wszystkim jest w stu procentach prawdziwe. Mając do dyspozycji całą paletę barw, możemy wpływać na to, jak dane pomieszczenie w naszym domu będzie odbierane przez mózg (bo to właśnie ten organ jest „oszukiwany” przez najrozmaitsze triki).

O tym, że jasne kolory powiększają przestrzeń, wiadomo od dawna. Idealnym przykładem jest biel, która zastosowana na ścianach i suficie, skutecznie zaciera granicę pomiędzy tymi dwiema płaszczyznami, sprawiając, że pomieszczenie wyraźnie rośnie w naszych oczach.

Warto jednak także zwrócić uwagę na strukturę ścian, podłóg i sufitów, a konkretnie właściwości materiałów wykończeniowych na tychże powierzchniach. Jeśli chcemy „doświetlić” wnętrze domu, warto zaangażować do tego celu materiały odbijające światło. Mamy tutaj na myśli nie tylko lustra (np. montowane w szafach), lecz np. marmury czy też glazurę o mocno błyszczącej powierzchni.

Okna na świat

Niezwykle ważnym elementem aranżacji wnętrza są okna. Wielu ma w tym miejscu dylemat – zasłaniać je czy wręcz przeciwnie – zostawić je prawie nagimi, by nie odwracały uwagi od tego, co znajduje się po drugiej stronie ich szyb. Tutaj wszystko zależy od tego, jak bardzo atrakcyjny (lub nieatrakcyjny) jest widok za oknem. Nie bez znaczenia jest także kwestia naszej intymności.

Umiar, czyli w poszukiwaniu złotego środka

Może zabrzmi to banalnie, ale najważniejszą zasadą, która powinna nam przyświecać podczas urządzania domu, na przykład w czasie zapełniania kolejnych pomieszczeń meblami, jest umiar. Wielokrotnie powtarzana zasada less is more sprawdzi się również w naszym mieszkaniu. Warto spróbować zastosować ją u siebie.

Jeśli macie problem z samodzielnym zaprojektowaniem wnętrza Waszego domu, skorzystajcie z pomocy profesjonalistów. Zrobią to nie tylko szybciej, ale i o niebo lepiej. Z naszej strony możemy polecić Wam usługi świadczone przez firmę Hadson z Katowic (http://www.wnetrza.hadson.pl).

[avg] ([per]) [total] vote[s]