Sztuka i kultura orientalna miały niebagatelny wpływ na gusta Europejczyków już od setek lat. Egzotyczne klimaty oddziaływały na ubiór, tkaniny, kuchnię, biżuterię. Obecnie orientalne dodatki coraz częściej pojawiają się w aranżacjach domu, najczęściej jako pamiątki z odległych podróży. Płaskorzeźby buddyjskie należą do jednej z grup, która coraz chętniej pojawia się w mieszkaniach. Wprowadzają w odmienny, egzotyczny klimat.

Jakie orientalne dekoracje pojawiają się w domach?

Najczęstszymi azjatyckimi ozdobami, jakie można odnaleźć w klasycznym domu, są egzotyczne rzeźby, płaskorzeźby buddyjskie, orientalne maski, patery, wazony, pościel, dywany, lampy. Każdy z elementów wprowadza do wnętrza harmonię i idealnie nadaje się jako prezent.

Płaskorzeźby przedstawiające twarz buddy, powieszone na ścianie, nadają wyjątkowego klimatu. Idealnie komponują się z egzotycznymi maskami, które zdobią kredens lub szafkę w salonie czy sypialni. Szklana witryna może być wypełniona ręcznie wykonanymi paterami z egzotycznego drewna. Takie naczynia sprawdzą się podczas uroczystości rodzinnych lub towarzyskich, kiedy będą umieszczone na nich owoce: winogrona, daktyle czy orzechy brazylijskie. Ciekawych ozdób najlepiej poszukiwać w sklepach i hurtowniach tematycznych. Przykładem jest sklep z akcesoriami orientalnymi, Dzambhala, gdzie znajdziemy egzotyczne male, maski, tekstylia, płaskorzeźby, kadzidła czy meble.

Egzotyczne wazony same w sobie stanowią ozdobę. Nie muszą znajdować się w ich kwiaty. Przywodzą na myśl klimat dawnego Bizancjum. Podobnie sytuacja prezentuje się z nieco bardziej praktycznym elementem – roletą rzymską. Owa ozdoba na okno w azteckie wzory przyciąga wzrok i, gdy jest zasłonięta, nadaje wyjątkowego klimatu. Wymagające osoby mogą odnaleźć nawet meble w orientalnym stylu – czy to sprowadzane z zagranicy, czy robione na zamówienie.

Filozofia buddyzmu w aranżacji wnętrz

Płaskorzeźby buddyjskie kojarzą się jednoznacznie z analogiczną religią dalekowschodnią i filozofią zen. Można potraktować je jako losową ozdobę lub jako element większej aranżacyjnej całości. Jeżeli domownicy zamierzają utrzymać salon czy sypialnię w orientalnym stylu, powinni poznać zasady związane z tą kulturą i religią. Filozofia zen jest związana z medytacją, spokojem i przestrzenią, która służy kontemplacji. W aranżacjach wnętrz wyraża się w minimalizmie oraz harmonii. Pomieszczenie obfituje w niezbędne meble i sprzęty, a także buddyjskie ozdoby. Ważne jest wykorzystanie naturalnych materiałów w kolorze ziemi, które dają wrażenie przytulności.

Rate this post