Wielu z nas nie wyobraża sobie okna bez firanki. Sprawia ona, że dom czy mieszkanie stają się bardziej przytulne, zwiększa również nasze poczucie prywatności, bo chroni przed oczami wścibskich przechodniów i sąsiadów.

W sklepach spotkamy gotowe firany w setkach wzorów, kolorów, różnej grubości, długości i szerokości; znajdziemy więc coś odpowiedniego na każde okno. Ale nie wystarczy wybrać, kupić i zawiesić kawałka materiału na karniszu, szynie lub drążku – ważny jest również sposób, w jaki taką firankę upniemy, oraz dobranie dekoracji zarówno do stylistyki wnętrza, jak i do wielkości jego i samego okna.

Salon za modnymi firankami

Wizytówką każdego domu bądź mieszkania jest salon, w którym podejmujemy gości. Jakie firanki będą tu odpowiednie? We wnętrzach klasycznych sprawdzą się te szerokie, ułożone w regularne fałdy lub kontrafałdy – do takiego upięcia najlepsze będą firanki grube i miękkie. W salonie w stylu rustykalnym sprawdzą się z kolei firanki cienkie i zwiewne, lekko marszczone. Na oknach balkonowych lub tarasowych najlepiej zawiesić tzw. makarony, czyli firanki w postaci wąskich pasków materiału przymocowanych od góry do szerokiej taśmy.

Lambrekiny i zazdrostki w kuchni

Ale na salonie mieszkanie czy dom się nie kończy. Małe okna, na przykład w kuchni, doskonale będą wyglądać ozdobione zwiewnymi firankami podwiązanymi po bokach przy pomocy haczyków i taśm. Od góry można dodać krótki pas takiej samej tkaniny, czyli lambrekin – jest to obecnie bardzo modne. Jeśli dekorujemy okno od ulicy czy na niskim parterze, a nie lubimy, gdy ktoś zagląda nam do środka, możemy dodać zazdrostkę – krótką firankę, która jest mocowana bezpośrednio na oknie i niemal przylega do szyby. Gotowe firany, lambrekiny i zazdrostki kupimy np. w sklepach Leroy Merlin.

Okno dachowe za firanką

Spore wyzwanie stanowi udekorowanie firanką okien dachowych, nazywanych również połaciowymi. Większość osób decyduje się w takich miejscach na rolety, żaluzje bądź w ogóle nie instaluje żadnych osłon, tymczasem firanki świetnie się sprawdzą również w tym przypadku. Mogą one zwisać luźno podpięte pod skosem lub być upięte z boku. Innym, sprawdzonym rozwiązaniem jest zamontowanie dwóch karniszy – jednego na górnej, a drugiego na dolnej listwie okna i przeciągnięcie między nimi dopasowanej firanki z tunelami.

Firanki nigdy nie wychodzą z mody, zmieniają się jednak trendy dotyczące rodzajów tkanin i sposobów upięć. Warto się z nimi zapoznać przed wyborem ozdoby okna.

[avg] ([per]) [total] vote[s]