Wiele z nas znajduje się właśnie na etapie wykańczania mieszkania czy domu. Za pewne większość osób nie wyobraża sobie pomieszczeń bez zamontowanych w nich parapetów, które pełnią funkcję nie tylko dekoracyjną. Wewnątrz bardzo dobrze sprawdzą się parapety drewniane, które dodadzą uroku naszym wnętrzom. Jakie więc drewno wybrać? Buk, sosnę czy może jesion?

Parapety drewniane – zalety i wady

Parapety wykonane z wysokiej jakości drewna cechują się dużą trwałością na uszkodzenia i odkształcenia, które pojawiają się często pod wpływem wilgoci i zmian temperatur. Drewniane wykończenie parapetów nie tylko pięknie wygląda i nadaje wnętrzu elegancki design, ale również powoduje, że wnętrze staje się bardziej przytulne i ciepłe.

Drewno tłumi hałasy dochodzące z zewnątrz, dzięki czemu przebywanie w pomieszczeniu jest bardziej komfortowe. Parapety drewniane sprawdzą się w większości wnętrz, a najlepiej będą wyglądać w połączeniu z drewnianymi drzwiami czy meblami. Plusem drewna jest łatwość w montażu i obróbce oraz możliwość jego odnawiania – mówi ekspert z firmy RakDREW, produkującej parapety i inne wyroby z najwyższej jakości drewna.

Barwę parapetu najlepiej jest dobrać do kolorystyki mebli, drzwi, schodów czy innych drewnianych elementów wyposażenia, dzięki czemu wnętrze zachowa spójność. Minusem drewnianych parapetów jest mniejsza odporność na zarysowania i przebarwienia niż w przypadku parapetów wykonanych z kamienia czy PCV, dlatego należy dobrze i starannie zabezpieczyć go lakierem i impregnatem.

Parapety drewniane – sosna, buk, jesion

Parapety wewnętrzne mogą być wykonane praktycznie z każdego gatunku drewna. Jeżeli jednak zależy nam na trwałości, najlepiej jest wybrać sosnę, buk lub jesion. Najczęściej do produkcji parapetów wykorzystuje się drewno klejone warstwowo zamiast drewna litego. Drewno klejone jest bardziej odporne na wilgoć i zmienną temperaturę. Parapety wykonane zarówno z sosny, buku czy jesionu są niezwykle stylowe i efektowne. Wybór drewna zależy od koloru pozostałych drewnianych elementów wyposażenia mieszkania czy domu, ważne jest, aby się z nimi komponowało. Najczęściej wykonuje się parapety sosnowe i bukowe, ale coraz większą popularność zdobywa również jesion. Do pomieszczeń mniej użytkowanych można wybrać tańszy gatunek drewna, np. drewno sosnowe. Najdroższe są drewna egzotyczne. Jeżeli lubimy naturalne materiały a w swoim mieszkaniu lub domu mamy drewniane okna, podłogę, schody lub meble, warto wybrać właśnie parapety z ekologicznego drewna. Dzięki dobrej impregnacji będziemy mogli cieszyć się ich eleganckim wyglądem latami.

[avg] ([per]) [total] vote[s]