Parapet to tak typowy i powszechnie spotykany element wystroju wnętrza, że rzadko kto zadaje sobie pytanie o zasadność jego stosowania. Przez większość z nas traktowany jest jako zwykła podstawa na kwiaty, które dzięki niemu mają zapewniony stały dostęp do światła padającego przez okno. W rzeczywistości pełni on dużo ważniejszą rolę, zarówno jeśli chodzi o nasz komfort mieszkania, jak i trwałość domu.

Do czego służy parapet?

Konstrukcja parapetu nie jest może bardzo skomplikowana, jednak funkcja, jaką pełni w naszych domach jest niezwykle istotna. Wpływa on bowiem na odczuwany przez nas komfort cieplny w sezonie grzewczym. Nie bez przyczyny parapety montuje się przede wszystkim nad grzejnikami, które zazwyczaj umieszczane są pod oknami. Tak zlokalizowany parapet stanowi swego rodzaju ekran, od którego odbija się ogrzane od kaloryferów powietrze. W ten sposób ciepło może zostać skierowane w głąb pomieszczenie zanim uleci ku jego górnym partiom. Jednocześnie parapet wewnętrzny zabezpiecza ściany oraz okna, pod którymi jest zamontowany przed osadzaniem się spieczonego kurzu – problem ten jest szczególnie wyraźnie widoczny w przypadku grzejników żeliwnych. Parapet stanowi również ważny element wystroju – jeśli jest wykonany z dobrej jakości tworzywa może służyć jako dekoracja sama w sobie, dopełnienie estetyki okna. Ponadto, jak wspomnieliśmy we wstępie, parapet może być wykorzystany w roli podstawy dla kwiatów, wazonów i innych ozdób. Odpowiednio wykonany i wzmocniony może służyć nawet jako siedzisko, z którego będziemy mieli dobry widok na krajobraz za oknem.

Z czego powinien być wykonany dobry parapet?

Niegdyś powszechnie spotykane były parapety z tzw. konglomeratu kamiennego, czyli rozdrobnionego materiału kamiennego, połączonego przy pomocy spoiwa, np. syntetycznej żywicy. Dziś wybór parapetów jest dużo szerszy – firmy działające w branży posiadają w swojej ofercie produkty wykonywane między innymi z drewna i materiałów drewnopochodnych, a nawet z granitu i marmuru. Na co się zdecydować?

– Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na walory estetyczne parapetu – mówi przedstawiciel firmy KADAParapet montujemy zanim zaczniemy urządzać dom czy mieszkanie, dlatego powinniśmy z wyprzedzeniem zdecydować się na jakiś konkretny styl. Parapet drewniany czy z MDF-u sprawdzi się dobrze we wnętrzach utrzymanych w nurcie rustykalizmu czy kolonializmu czy nawet w bardziej minimalistycznych trendach. Granit czy marmur będą z kolei świetnie pasować do domu, które zamierzamy urządzić w bardziej klasycznym i ekskluzywnym stylu.

Konieczne należy zwrócić uwagę również na to, gdzie montujemy parapet i w jakim celu będziemy go używać. Przykładowo parapet marmurowy w łazience będzie narażony na wilgoć oraz zanieczyszczenia, które mogą bardzo szybko doprowadzić do jego zniszczenia

Rate this post