Temat ochrony środowiska, dotyczy każdego z nas, a codzienne wybory podczas zakupów, wpływają na stan otaczającej nas przyrody. Nie inaczej jest w przypadku zakupu oświetlenia do domu, inaczej mówiąc, źródła światła. Na szczęście klasyczne żarówki z wolframową sprężynką to relikt przeszłości, a na ich miejsce wkroczyły znacznie bardziej ekologiczne rozwiązania oparte o technologię LED.

Oświetlenie LED, jako ekologiczne źródło światła

Diody LED towarzyszą nam od dekad, jednak to końcówka XX wieku przyniosła prawdziwą rewolucję. Skonstruowanie niebieskiej diody przez zespół amerykańsko-japoński, został nagrodzony Nagrodą Nobla, a Komitet owej nagrody napisał w uzasadnieniu: „Wiek XX oświetlały żarówki; wiek XXI oświetlą diody LED”. Przyznanie nagrody to spore osiągnięcie, ale jak wynaleziona technologia wpływa na środowisko? Warto porównać osiągi żarówki LED z wynalazkiem Edisona. W tych pierwszych od 80 do 90% energii elektrycznej przekształcane jest w światło, a pozostała część w ciepło. Natomiast wydajność klasycznej żarówki to zaledwie 5-10%. Dzięki temu do jej działania potrzebna jest znacznie mniejsza ilość prądu, a co za tym idzie, elektrownia spala mniej paliw kopalnych, zanieczyszczających atmosferę.

Kolejna istotna dla ochrony środowiska cecha omawianego źródła światła to jego długowieczność. Jeśli w sklepie elektrycznym zdecydujesz się na wybór żarówki LED, to w odpowiednich warunkach posłuży Ci nawet kilkanaście lat. Jak wiele wolframowych żarówek musiałbyś w tym czasie wyrzucić? To pytanie retoryczne. 

Omawiając aspekt ekologiczny, nie sposób pominąć ich ogromną zaletę, czyli brak trującej rtęci. Jest to silna trucizna, która niewłaściwie zutylizowana, może poważnie skazić środowisko. Poza tym, np. świetlówki są zbudowane z wielu podzespołów z tworzyw sztucznych, które również nie są bezpieczne dla środowiska.

Poza ekologiczne korzyści zastosowania oświetlenia LED

Oprócz niewątpliwych korzyści dla otaczającego nas świata przyrody, kupno ekologicznego źródła energii to oszczędność. Mimo iż żarówki LED są droższe od innych rozwiązań to w dłużej perspektywie, ich zakup jest trafną inwestycją. Jak wspomniano, zużywają one znacznie mniej energii elektrycznej (nawet 10-krotnie), zatem łatwo obliczyć oszczędności wynikające z ich stosowania. Kupując je np. w sklepie Algra, odczujesz znaczną różnicę w rachunkach za prąd. W szczególności, jeśli pomnożysz ich ilość razy kilkanaście – bo tyle przeważnie jest żarówek w przeciętnym gospodarstwie domowym.

Rate this post