Właściwe oświetlenie domu jest niezwykle istotne. Decyduje, nie tylko o tym jak widzimy pomieszczenie, ale również jak się w nim czujemy. Ważne są tu rozmieszczenie, temperatura i natężenie światła. Bardzo istotnym kryterium, które należy brać pod uwagę, jest energooszczędność zastosowanych lamp. Dzięki odpowiedniemu doborowi opraw można cieszyć się wydajnym oświetleniem, oszczędzając energię elektryczną.

Jakie oświetlenie wybrać dla domu?

Pamiętajmy, że zamontowany system lamp może stanowić wspaniałą dekorację pomieszczeń. Dzięki wymyślnym wzorom produktów oraz natężeniu świetlnym w różnych barwach, uzyskuje się ładny wizualnie efekt. Zanim jednak wybierzemy odpowiednie lampy do pokoi – wiszące, stojące, wmontowane w sufit lub podłogę musimy nakreślić dokładny plan rozmieszczenia świateł. W ten sposób określimy funkcjonalność poszczególnych punktów i pożądane dla nich natężenie. W każdym z pomieszczeń powinny się znajdować lampy główne, zadaniowe oraz dekoracyjne. Tak jak w kuchni, gdzie potrzebujemy jednego głównego oświetlenia oraz kilku źródeł zadaniowych, znajdujących się nad kuchenką, blatem, czy też stołem. Modne obecnie są taśmy lamp montowane na meblach oraz te wkomponowane w podwieszany sufit. W łazience zaś, oprócz podstawowego źródła światła, należy wziąć pod uwagę porządne oświetlenie tafli lustra, które umożliwi codzienne wykonywanie czynności kosmetycznych.

Oświetlenie energooszczędne

Obecnie mamy kilka rodzajów opraw oświetleniowych, które są energooszczędne. Diody LED, halogeny oraz zmodyfikowane żarówki żarnikowe – świetlówki kompaktowe to przykłady takich rozwiązań. Te pierwsze są liderami, jeśli chodzi o oszczędność prądu. Zużywają bowiem 10 razy mniej energii elektrycznej niż klasyczne żarówki. Właściwości te zawdzięczają technologii, w której zostały wykonane. Ich wewnętrzny układ zasilający zapewnia długą i bezawaryjną pracę. W dodatku nie przegrzewają się, dzięki wewnętrznie umiejscowionemu aluminiowemu lub ceramicznemu radiatorze. Dlatego też, diody LED ostatnimi czasy zyskały sobie bardzo dużą popularność. Pomimo wyższej ceny zakupu, w dłuższym czasie mogą przynieść znaczne oszczędności w budżecie domowym. Jeśli chodzi o oświetlenie halogenowe, mamy tu do czynienia z oszczędnością rzędu 25 – 30%. Jest to więc znaczna różnica zużycia prądu. W momencie, gdy instalujemy wiele źródeł światła w pomieszczeniach, należy się dobrze zastanowić nad rodzajem lamp i żarówek. Aby dobrać jak najlepsze oświetlenie, warto skorzystać z rad specjalistów, takich jak TT Partner. Pomogą oni wybrać takie rozwiązania, które pozwolą zastosować lampy o pożądanym kolorze i natężeniu światła, z zachowaniem cech energooszczędności.

Rate this post