Użytkownicy przestronnych pomieszczeń nieraz zastanawiają się, jak je oświetlić, by nie zaburzyć ich wystroju. Jeśli stanąłeś przed podobnym dylematem i chciałbyś zamontować kilka lamp wiszących, w Twojej głowie powinna zaświecić się czerwona lampka. Zamiast nich czasami warto wykorzystać na przykład lampę podłogową czy kinkiety. Chcesz dowiedzieć się, jakie produkty oświetleniowe kupować do obszernych pokoi? Czytaj dalej.

Czy lampa wisząca to najlepszy sposób oświetlenia pokoju?

Odpowiedź brzmi: to zależy. Lampy wiszące doskonale prezentują się w niemal wszystkich pomieszczeniach – kuchni, salonie czy sypialni. Niestety w przestronnych pokojach, o powierzchni wynoszącej powyżej 20 m2, jedna tego typu lampa nie zagwarantuje dostatecznej ilości światła. Przyjmuje się bowiem, że na 1 m2 powinno przypadać światło o mocy około 200-400 lumenów. Żarówka ma natomiast średnio około 600 lumenów. Jak więc poradzić sobie z tym problemem?

Doskonałym rozwiązaniem będzie połączenie lampy wiszącej z dodatkowym oświetleniem podłogowym. Polecamy produkty z przezroczystymi np. kryształowymi kloszami. Dzięki nim lampy będą dawać rozproszone światło, które dokładnie doświetli wszystkie zakamarki danego pomieszczenia.

W każdej chwili będziesz mógł też ograniczyć ilość światła, by np. stworzyć romantyczny nastrój. Wystarczy, że wyłączysz jedną z lamp.

Łączenie lamp wiszących z podłogowymi ma jeszcze jedną zaletę. Nie musisz zlecać fachowcom montażu dodatkowych punktów świetlnych. Lampy stojące możesz też w każdej chwili przestawić oraz umieścić je w innym miejscu, by lepiej doświetlić telewizor czy stolik kawowy.

Nie tylko lampy podłogowe doświetlą przestronne wnętrze

  1. Kilka lamp wiszących

Do oświetlenia przestronnego salonu, jeśli pozwala na to konstrukcja stropu, możesz wykorzystać również kilka lamp wiszących. Pamiętaj jednak, że między nimi musi znajdować się  odpowiednia przestrzeń. Podziel strop na dwie równe części, delikatnie rysując w jego połowie linię lub niewielką kropkę. Na środku każdej z połówek znajdują się punkty, w których powinno być zamontowane oświetlenie.

Pamiętaj jednak, że lampy montowane na suficie nie powinny się od siebie różnić. Wybierz identyczne produkty, by stworzyć spójną aranżację.

  1. Kinkiety

Jeśli chcesz oświetlić przestronne pomieszczenie i nie możesz lub nie chcesz montować kilku lamp wiszących, to zastanów się nad zakupem oświetlenia montowanego na ścianach. Kinkiety znajdujące się w asortymencie sklepów takich jak Lampy i Gniazdka pozwolą Ci wyeksponować wybrane elementy wyposażenia wnętrza. Będą doskonale uzupełniać centralne światło, nie zaburzając jednocześnie aranżacji sufitu.

  1. Reflektory

Reflektory i kierunkowe spoty sufitowe będą doskonale prezentować się we wnętrzach zaprojektowanych w wielu stylach: nowoczesnym, industrialnym czy glamour. Dzięki temu, że emitują one światło skupione, doskonale nadają się do oświetlenia wybranych dekoracji czy mebli.

Rate this post