Betonowa ściana i przytulne wnętrze? Tak, to możliwe. Wystarczy jedynie odpowiednio zaaranżować przestrzeń, a także wybrać oświetlenie, które podkreśli surowy wygląd betonu, a jednocześnie nada wnętrzu wyjątkowego klimatu. Sprawdź, na co zwrócić uwagę wybierając oświetlenie, jeśli w domu lub mieszkaniu masz betonową ścianę i zależy ci na nastrojowym efekcie.

Ciepłe światło to podstawa

Beton jest materiałem surowym i sam w sobie nie daje wrażenia przytulności. Występuje w odcieniach szarości, od bardzo jasnej, bielonej, aż po kolor antracytowy. Są to kolory zimne, dlatego jeśli mamy betonową ścianę i chcemy nieco ocieplić wnętrze, postawmy na ciepłą barwę światła w zakresie od 2700K do 3500K. Im bliżej niższej wartości, tym światło bardziej pomarańczowe, a im wyżej – białe. Dobierzmy więc barwę światła do naszych indywidualnych preferencji. W sypialni może być to światło bardzo ciepłe, dzięki czemu zrelaksujemy się przed snem. W salonie możemy postawić na nieco bielszą barwę, ponieważ przy neutralnym świetle najlepiej się czyta, spożywa posiłki lub po prostu spędza czas.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by połączyć dwie barwy światła – żarówkę o barwie 3500K możemy umieścić w lampie wiszącej, dzięki czemu będziemy mieli wystarczające jasne światło do codziennych czynności, a żarówkę 2700K w lampce stojącej, którą zapalimy, jeśli będziemy chcieli się zrelaksować.

Rozproszone, niezbyt mocne światło

Przytulny klimat zapewnimy sobie również wtedy, kiedy postawimy na niezbyt mocne i rozproszone światło. Jeżeli jest to niewielkie pomieszczenie, np. sypialnia, wystarczy żarówka o mocy maksymalnie 700 lumenów, choć im mniej, tym mniej intensywne będzie światło. Możemy również zdecydować się na żarówki z funkcją ściemniania, dzięki czemu będziemy mogli samodzielnie kontrolować natężenie światła.

Co ważne, wrażenie przytulności osiągniemy światłem rozproszonym. Dlatego postawmy na lampy, które nie są otwarte do dołu i nie dają mocnego punktowego źródła światła. Zdecydowanie lepszym wyborem będą lampki otwarte do góry (światło odbije się od ścian i sufitu) lub całkowicie zamknięte klosze, osłonięte np. mleczną szybą. Dobrze sprawdzą się miękkie abażury, które uzupełnią wystrój pomieszczenia. A jeśli będziemy chcieli podkreślić surowy wygląd betonu i jednocześnie nadać wnętrzu przytulnego klimatu, możemy wybrać lampkę, której podstawa wykonana jest z betonu, a klosz z materiału – z ciepłą barwą światła osiągniemy wyjątkowy nastrój. Zarówno płyty betonowe na ścianę, jak i betonowe lampki oraz inne akcesoria z betonu architektonicznego znajdziemy w ofercie SBA Design.

Oświetlenie punktowe

Wspomnieliśmy już o łączeniu dwóch różnych barw światła. Oświetlenie punktowe, rozmieszczone w kilku miejscach pomieszczenia to klucz do tego, aby wnętrze stało się przytulne. Jeśli w mieszkaniu lub domu mamy betonową ścianę, możemy podkreślić jej wygląd punktowym górnym światłem, np. oprawami wpuszczanymi lub taśmą led. Jeśli będzie to ciepła barwa światła, ściana nie będzie wyglądała tak surowo, a jednocześnie będzie zwracała na siebie uwagę. Możemy również podświetlić ją od dołu, dzięki czemu pomieszczenie stanie się optycznie większe. Jednak to, czy oświetlimy ścianę od góry, czy od dołu, zależy od wysokości pomieszczenia. Bardzo wysokie lepiej optycznie zmniejszyć poprzez światło padające w dół, dzięki czemu stanie się bardziej komfortowe. Natomiast bardzo niskie pomieszczenie możemy nieco podwyższyć, bez utraty kameralności.

Jak rozmieścić oświetlenie? Najlepiej zdecydować się na jedno górne źródło światła oraz kilka pomniejszych, np. obok łóżka lampka nocna, a obok kanapy lampa podłogowa. Doskonale sprawdzą się także kinkiety mocowane na ścianie, ze światłem skierowanym w górę, w dół lub w obydwu kierunkach.

Kolor i rodzaj lampy też ma znaczenie

Rodzaj lamp, a nawet ich kolor również ma znaczenie. Betonowa ściana uzupełniona industrialną lampką z „gołą żarówką” nie da nam przytulności, a jedynie podkreśli surowe piękno betonu. Dlatego ważne jest, aby wybierać lampy rozpraszające światło (z mleczną szybą lub materiałowym abażurem), które same w sobie nadadzą wnętrzu klimatu, nawet jeśli nie będą zapalone. Jeśli do tego wybierzemy abażury w jasnych, a jednocześnie ciepłych odcieniach, światło będzie przez nie delikatnie przebijać, podkreślając kameralność wnętrza. Do szarości betonu doskonale będą pasowały wszelkie odcienie bieli, kości słoniowej, kolory kremowe i beżowe. Jeśli ściana jest bardzo jasna, niemal biała – również brązy. W kontraście z szarością możemy zdecydować się na miedź lub złoto, które w połączeniu z ciepłą barwą światła stworzą niepowtarzalny klimat.

Rate this post