Pierwszym krokiem przed zakupem jakiegokolwiek sprzętu jest określenie własnych wymagań i dopasowanie do nich sprzętu o określonych parametrach. Nie inaczej jest w przypadku wyboru dobrego kontrolera do taśm LED, który musi spełnić szereg kryteriów. Odpowiednie parametry techniczne mogą zapewnić nie tylko satysfakcję z działania urządzenia, ale także sprawić, że będzie to inwestycja długoterminowa – wysoka jakość produktu zapewni możliwość długiej i intensywnej eksploatacji.

Kompatybilność sterownika z wybraną taśmą LED jest najważniejszym elementem, który trzeba sprawdzić podczas dokonywania zakupu. Następnie należy zwrócić uwagę na napięcie pracy, które będzie decydowało o poprawności działania całej instalacji. Należy zwrócić uwagę, że najpopularniejszym układem stosowanym w tej chwili jest układ ze stabilizacją napięciową, o różnych jego wartościach wahających się w granicach od 5V do 48V prądu stałego. Specyfiką takiego obwodu jest konieczność stosowania zasilania co każdy 5 metrowy odcinek taśmy i związana z tym konieczność stosowania wzmacniaczy sygnału sterującego, zaletą natomiast wpływającą na jego popularność jest stosunkowo niska cena. Inną możliwością są obwody ze stabilizacją prądową, gdzie istnieje możliwość zastosowania bardzo długich odcinków taśm, zasilanych z jednej strony – aż do 50 metrów a nawet i więcej. W grę wchodzi jednak znacząco wyższy koszt takiej instalacji. Do każdej z powyższych instalacji, konieczne jest dobranie kontrolerów o odpowiedniej mocy, bez której ich eksploatacja może nie być satysfakcjonująca. Dobre kontrolery cyfrowe do taśm LED zapewniają także optymalny zasięg sterowania, sięgający nawet do 20 m odległości i więcej. Rozróżnić należy sposoby sterowania kontrolerami, istnieją cztery podstawowe metody:

  1. Dioda podczerwieni oznaczana jako IR, gdzie sygnał sterujący jest wyświetlany przez diodę, która musi być skierowana bezpośrednio na diodę odbiorczą. W tym przypadku dioda odbiorcza nie może być schowana w jakikolwiek sposób, gdyż uniemożliwi to odbiór sygnału sterującego.
  2. Nadajnik radiowy oznaczany jako RF, gdzie sygnałem sterującym jest sygnał radiowy o częstotliwości z zakresu 433 MHz. Sterowanie takie odbywa się nawet poprzez niewielkie przeszkody np. z karton-gipsu, a nawet ścianki działowe a ich zasięg waha się od 15 do 20 m.
  3. Sterowanie bluetooth, również odbywa się za pośrednictwem fal radiowych o wyższych częstotliwościach z zakresu 2400 do 2483,5 MHz, w tym przypadku jako pilot służy z reguły nasz smartfon. Zasięg sterowania zależy również od możliwości naszego telefonu i również pozwala na sterowanie poprzez niewielkie przeszkody, jak w przypadku sterowania RF.
  4. Sterowanie Wi-Fi, i w tym przypadku pilotem sterującym staje się nasz smartfon. Przewagą takiego sterowania nad innymi jest jednak możliwość sterowania takim kontrolerem będąc nawet poza domem. W znaczący sposób wpływa to na komfort użytkowania sprzętu, umożliwiając zdalną manipulację ze sporej odległości.
  5. Sterowanie RF plus Wi-fi, jest sterowaniem hybrydowym, wykorzystującym zalety obu systemów opisane wyżej, a eliminującym konieczność ciągłego korzystania ze smartfona, zastępując go w domu pilotem radiowym RF.

Sprawna instalacja LED

Odpowiedni kontroler, z wygodnym, przejrzystym interfejsem zapewnia nie tylko wygodę, ale także prawidłowe działanie całej instalacji LED – informuje specjalista z firmy Elektro-Led. Intuicyjny sposób obsługi z pewnością wpływa na komfortowe użytkowanie sprzętu. Szeroka oferta programów umożliwia dostosowanie pracy urządzeń do wymagań użytkowników. Modele, które pozwalają na indywidualne zaprogramowanie instalacji, poszerzają możliwości manipulacji jej działaniem. Dodatkowych wrażeń dostarcza wysoka liczba pikseli.

Sterowanie przez telefon

Jedne z najnowocześniejszych modeli kontrolerów LED pozwalają na sterowanie za pomocą sieci Wi-Fi poprzez systemy Android oraz IOS. Szukając odpowiedniego sprzętu, należy zwrócić uwagę na oprogramowanie, przez które chce się manipulować instalacją – czy odbywa się to sieciowo, czy za pomocą pilota. Warto również sprawdzić wielkość pamięci urządzenia, ponieważ możliwość zapisania preferowanych częstotliwości i kolorystyki stanowi jedno z najczęstszych wymagań stawianych sprzętowi przez użytkowników. Dodatkowym udogodnieniem może być gniazdo audio, umożliwiające odtworzenie muzyki wraz z migoczącymi w jej rytm światłami. Z pewnością zwiększa to efektowność pracy całej instalacji. Coraz większą popularnością cieszy się też sterowanie głosem wykorzystujące możliwości takich platform jak Google Home czy Alexa.

Gruntowny research – satysfakcja z wyboru

Wybór odpowiedniego sterownika cyfrowego należy poprzedzić gruntownym researchem produktów dostępnych na rynku. Szeroka oferta sklepów internetowych pozwoli na optymalne dostosowanie sprzętu do wymagań kupującego, a co za tym idzie – satysfakcję z wyboru. Mnogość innowacyjnych funkcji, powstałych dzięki stale rozwijającej się technologii, umożliwia stworzenie instalacji dopasowanej do indywidualnego użytkownika, dlatego warto poświęcić czas na szczegółową analizę dostępnych kontrolerów oraz ich parametrów.

Rate this post