LED, czyli Light Emitting Diode, to innowacyjna technologia oświetleniowa korzystająca z diod generujących światło. Początkowo traktowana była z rezerwą ze względu na wysoką cenę, jednak obecnie stanowi znaczący procent światowego rynku oświetleniowego. Lampy LED znajdują zastosowanie w biurach, domach i budynkach użytku publicznego. Ze względu na szeroki wachlarz pełnionych funkcji LED – y zdobywają zaufanie wielu klientów.

Efektywność i funkcjonalność w jednym

Podstawową cechą LED – ów jest to, że są kilkunastokrotnie mniejsze od tradycyjnych żarówek, a mimo to przewyższają je siłą i czasem świecenia. Ich niewielkie rozmiary i różnorodne kształty sprawiają ponadto, że można je zamontować niemalże w każdych, nawet trudnodostępnych miejscach. Ułatwia to także forma ich zaprezentowania. Na rynku dostępne są, chociażby elastyczne taśmy i listwy, które dają się dowolnie modyfikować i docinać.

Oświetlenie typu LED może zostać dopasowane nie tylko pod kątem łatwości w instalacji, ale także natężenia i rodzaju światła. W przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek i halogenów światło pochodzące z diod jest mniej rażące i nieszkodliwe dla oczu. Żarówki LED są w stanie oświetlić pomieszczenie światłem ciepłym bądź zimnym, a także mniej i bardziej natężonym.  Wszystko zależy od osobistych preferencji i potrzeb.

Aspekt ekologiczny i energooszczędny

Jednym z głównych atutów tego rodzaju oświetlenia jest energooszczędność. Żarówki LED nie są szkodliwe dla człowieka, gdyż przy ich produkcji nie wykorzystuje się żadnych trujących substancji. Ponadto nie emitują promieniowania ultrafioletowego oraz czerwonego i ograniczają emisję dwutlenku węgla do atmosfery, co czyni je proekologicznymi.

Tradycyjna żarówka świeci średnio przez 1000 godzin. Ponadto wymaga nieco czasu i energii, by się rozgrzać, co generuje dodatkowe koszty. Z kolei halogeny czy świetlówki są w stanie działać dłużej – nawet do 20 000 godzin. Żywotność żarówki LED – owej osiąga jednak zawrotną wartość 50 000 godzin – a zdarza się, że nawet drugie tyle przy zachowaniu pełnej jakości świecenia. Na korzyść żywotności LED – ów przemawia również to, że nie gasną one nagle, a stopniowo słabną, co pozwala na zyskanie kilku dodatkowych godzin przed ostateczną wymianą – wyjaśnia pracownik hurtowni oświetleniowej Rusowicz24, która w asortymencie posiada zarówno energooszczędne, jak i tradycyjne źródła światła, a także pozostały niezbędny sprzęt.

W porównaniu z tradycyjnymi żarówkami czy halogenami straty powstałe podczas wytwarzania prądu przy oświetleniu LED – owym są niewielkie. Dzięki temu technologia ta wykorzystuje nawet do dziewięćdziesięciu procent mniej energii elektrycznej przy jednoczesnym zachowaniu pełnej intensywności świecenia. Przekłada się to także na aspekt oszczędnościowy – nawet w pomieszczeniach, w których światło wykorzystywane jest często, nie trzeba ciągle wymieniać żarówek, a rachunki za prąd nie osiągają zaporowych kwot.

Rate this post