Jeszcze nie tak dawno oświetlenie pomieszczenia kojarzyło się z lampą zawieszoną pod sufitem lub kinkietem zawieszonym na ścianie. Obecnie mamy do dyspozycji niezliczoną ilość opraw oświetleniowych i tyle samo przeróżnych żarówek, które nawet bez oprawy mogą być miłym akcentem dekoracyjnym. Poznaj sposoby na oświetlenie wnętrza.

Umieszczenie światła

Odpowiednie umieszczenie oświetlenia to duże wyzwania dla architektów wnętrz, którzy wiedzą, że odpowiednie punkty oświetleniowe nadają charakter danemu pomieszczeniu. Niesamowity klimat i nastrój można uzyskać poprzez podświetlenie odpowiednich części pokoju, obrazu lub elementu dekoracyjnego, który ma zwracać uwagę. Oczywiście równie ważny jest dobór lamp, a obecnie sklepy oferują niezwykle szeroki wachlarz kształtów, kolorów i stylów, lecz obecnie lampy halogenowe zawładnęły naszą przestrzenią.

Halogeny

Oświetlenie halogenowe (czyli światło punktowe) to obecnie standardowe oświetlenie kuchni i łazienek. Skupiając wiązkę światła do dołu lub też ustawiając oprawy regulowane, można dowolnie skierować światło na wybrany element wnętrza. Halogeny są również stosowane do oświetlenia szafek ze szklanymi drzwiczkami lub samych półek, dzięki czemu uzyskuje się efekt nowoczesnej architektury przestrzeni. Wykorzystać możemy również światło do kształtowania przestrzeni. Lampy znajdujące się w górnych partiach ścian stanowią oświetlenie ogólne i wpływają na odbiór wielkości i proporcji całego pomieszczenia. Odpowiednie rozmieszczenie oświetlenia typu halogen w bocznych partiach sufitu pozwala optycznie powiększyć wnętrze, co jest bardzo ważne, gdy mamy do czynienia z małym pomieszczeniem. Obecnie takie oświetlenie stosuje się w salonie po to, aby optycznie go powiększyć. Jest to bardzo ważne ponieważ salon jest reprezentacyjnym punktem mieszkania.

Inne sposoby na oświetlenie wnętrza

Obecnie bardzo modne są podświetlane gzymsy, listwy świetne wykonane z płyty kartonowo-gipsowej, a zastosowane w nich diody typu LED oświetlają całe połacie ścian, dzięki czemu wydaje się nam, że są dalej niż w rzeczywistości. Białe światło uzyskane z lamp halogenowych lub oświetlenia diodowego pozwala wydobyć walory estetyczne mebli oraz detali architektonicznych, które są wykonane podczas aranżacji wnętrz. Oświetlenie niskonapięciowe obecnie przeżywa swój renesans, dzięki czemu w mniejszym stopniu zatruwamy swoje środowisko, a także zmniejszają się wydatki z budżetu domowego. Niekiedy w małych mieszkaniach spotkać możemy „ślepe” kuchnie, które są pozbawione dostępu do światła dziennego. Właśnie w takiej kuchni dobre oświetlenie odgrywa rolę zasadniczą, ponieważ zbyt słabe może wywoływać nasz dyskomfort i znużenie. Optyczne powiększenie rozmiarów kuchni można uzyskać skupiając światło w górnej jej części, lecz rezygnując z oświetlenia centralnego, a kierując z różnych stron światło na sufit. Można takie oświetlenie umieścić nad szafkami, aby były niewidoczne, a snop światła skierować na sufit, który jest pomalowany na biało. Dzięki temu sufit będzie rozświetlony na całej płaszczyźnie. Wizualnie będzie wyglądał jakby był wyżej, a także przestrzeń kuchni poszerzy się. Ciemna kuchnia to również odpowiednio podświetlony blat roboczy, który jest najważniejszym stanowiskiem tej przestrzeni. Można podświetlić blat listwami diodowymi lub jarzeniówkami, które są dostępne w sklepach.

Biuro projektów feng shui proponuje aranżację wnętrz przy ścisłej współpracy z architektem wnętrz, dekoratorem tworząc wnętrza o specyficznych walorach użytkowych i nastroju.

Rate this post