Czy nowocześnie zaaranżowane wnętrze wymaga zastosowania oświetlenia w stylu industrialnym? A może koniecznie powinniśmy wyposażyć je w futurystyczną oprawę o niezwykłych i rzadko spotykanych w pomieszczeniach mieszkalnych kształtach? Okazuje się, że możliwości jest wiele, a określenie „nowoczesne oświetlenie” odnosimy zazwyczaj nie tylko do konkretnego typu czy stylu opraw oświetleniowych, ale do każdej lampy, która nosi jakieś cechy takiego oświetlenia.

Salon jako pomieszczenie wielofunkcyjne może wymagać zastosowania różnych typów opraw. Rzadko wystarcza wprowadzenie do jego wnętrza jednej tylko lampy, która zostanie zawieszona centralnie na suficie. We współczesnych wnętrzach znacznie częściej mamy do czynienia z sytuacją, kiedy różne kategorie opraw wyznaczają poszczególne strefy funkcjonalne pomieszczenia. Dlatego w salonie może pojawić się zamontowany na suficie żyrandol pełniący rolę oświetlania centralnego; lampa stojąca, która dopełnia aranżacji kącika czytelniczego; kinkiet stanowiący oświetlenie uzupełniające, które często wykorzystywane jest też do stworzenia we wnętrzu klimatycznego nastroju oraz wiele innych opraw. Niezależnie od pełnionych przez każdą z nich funkcji oraz ich formy – choć może nie do końca jest to poprawne – współczesne oświetlenie nazywamy często po prostu oświetleniem nowoczesnym.

Styl nowoczesny w oświetleniu

Styl nowoczesny stał się odpowiedzią na panującą pod koniec XIX wieku modę na bogactwo, przepych i występujące w aranżacjach wnętrz liczne zdobienia. Sam miał zdecydowanie odmienne założenia. Pomieszczenia utrzymane w tym stylu wyróżniały się minimalizmem i funkcjonalnością.

Cechy charakterystyczne dla stylu nowoczesnego odnajdziemy też we wpisującym się w ten trend oświetleniu. Najczęściej są to lampy o prostych, geometrycznych kształtach, niewykazujące w swoim designie zbędnych ozdób i motywów dekoracyjnych. Nie pozbawia ich to jednak elegancji i efektownego wyglądu. Warto jednak pamiętać, że wiele osób określenia „nowoczesne oświetlenie” używa także w odniesieniu do opraw oświetleniowych reprezentujących inne style architektoniczne, wykazujące cechy zgodne ze współczesnymi trendami wnętrzarskimi.

Oświetlenie techniczne

Mianem nowoczesnego oświetlenia bardzo często określamy oprawy typu spot lub lampy wpuszczane w sufit. To rodzaj oświetlenia, które zdobyło popularność już jakiś czas temu i nadal cieszy się dużym zainteresowaniem użytkowników. Takie oprawy znajdują we wnętrzu wiele zastosowań. Mogą być wykorzystywane do aranżacji oświetlania ogólnego, uzupełniającego albo dekoracyjnego. Są skromne, minimalistyczne, ale jednocześnie mogą dawać bardzo dekoracyjne efekty. We wnętrzach bywają montowane pojedynczo, jednak znacznie częściej wykorzystuje się je do budowania większych instalacji świetlnych. Wiele przykładów takich opraw znajdziemy na stronie Lampy.it.

Lampa wisząca

We współczesnych wnętrzach bardzo często goszczą też lampy wiszące. Nie musi to być koniecznie zamontowany centralnie nad salonem żyrandol. Czasem zamiast niego użytkownicy decydują się na zastosowanie kilku innych opraw, na przykład dużej lampy wiszącej zamontowanej nad strefą wypoczynkową salonu oraz lampy wiszącej z regulowaną wysokością montażu przeznaczoną do zawieszenia nad stołem w jadalni. W zależności od przeznaczenia oraz miejsca montażu nowoczesne lampy wiszące mogą przybierać różne formy – od tych bardzo prostych, po zaskakujące, futurystyczne, niecodzienne. Mają zmienną ilość źródeł światła i mogą być wykonane z różnorodnych materiałów – od akrylu, metalu oraz szkła aż po beton i ptasie pióra.

Oświetlenie, które wpisuje się we współczesne trendy aranżacyjne i umownie określamy jako nowoczesne, nie ogranicza się do wymienionych wyżej spotów oraz lamp wiszących. To także wiele innych opraw, które obecnie cieszą się dużym zainteresowaniem użytkowników. Szeroki asortyment opraw wpisujących się w taką charakterystykę pozwala wybrać produkty najlepiej odpowiadające potrzebom kupujących. Wiele z nich dostępnych jest w różnych wersjach kolorystycznych i może być zestawiane z innymi lampami z tej samej serii, tworząc w ten sposób spójną całość.

[avg] ([per]) [total] vote[s]