Ozdabianie wnętrza i urządzanie własnego domu lub mieszkania to czynność, którą lubi chyba każdy z nas. Jednak nie każdy z nas ma pomysł, jak to zrobić i czym te wnętrza wypełnić. Jakimi dodatkami można zatem urządzać wnętrze, gdzie ich szukać i które dekoracje są aktualnie najmodniejsze? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Fototapety do domu i mieszkania

Boom na fototapety trwał w latach 80. i 90. Z jednej strony w tamtych czasach były one szalenie popularne (miał je prawdopodobnie każdy zakład fryzjerski i każda poczekalnia), jednak szybko zaczęły być uważane za tandetne. Aktualnie, dzięki znacznie większym możliwościom technicznym, fototapety przeżywają swój renesans – papier, na którym się je drukuje, jest nieporównywalnie lepszej jakości, podobnie jak i same zdjęcia, których do wyboru są tysiące, jeśli nie setki tysięcy. W dodatku można zamówić fototapetę z własnym zdjęciem lub grafiką, dzięki czemu fototapetą możemy nadać indywidualny i bardzo wyszukany wystrój. Z Kolei papier jest dodatkowo zabezpieczony dodatkową warstwą ochronną i jest odporny na standardowe uszkodzenia. Nierzadko też fototapetę pokrywa się warstwą szkła – zwłaszcza w kuchni czy w pracowni. Fototapety są także łatwe w montażu i demontażu – można to zrobić samemu.

Łapacze snów

Modną od kilku lat ozdobą wnętrz są tzw. łapacze snów. Tradycyjnie były to amulety plecione przez Indian Ameryki Północnej, które miały przyciągać pozytywną energię, przejmować na siebie energię negatywną i bronić przed złymi snami. Współcześnie łapacze snów przyjęły się w popkulturze jako ozdoba nawiązująca do stylistyki etnicznej. Ogromną zaletą łapaczy snów jako ozdoby wnętrz jest to, że można pleść je samemu – wtedy nie dość, że nabierają indywidualnego i „naszego” charakteru, to można poczuć dodatkową satysfakcję z tego, że wykonało się je własnoręcznie. Oczywiście można też kupić gotowe. Oryginalne łapacze snów były wykonywane z brzozy i ptasich piór – a dziś można dostać je w najróżniejszych wielkościach, wzorach i z różnych materiałów, dzięki czemu dopasujemy je do absolutnie każdego wnętrza (niekoniecznie etnicznego czy boho). Znajdziemy je także w bardzo wielu sklepach z dodatkami do wnętrz.

Żywe rośliny do domu

Rośliny w domu zawsze były mile widziane – jednak hitem ostatnich kilku lat są rośliny, które były najmodniejsze w latach 90.: monstera deliciosa, sansewieria gwinejska czy epipremnum złociste. Wymienione rośliny można od lat dostać w każdym sklepie ogrodniczym. Są one bardzo łatwe w pielęgnacji, odporne na trudne warunki i długowieczne – są więc w zasadzie idealne do tego, aby uprawiać je w domu jako ozdobę. Można do nich także dobrać pasujące do wnętrza donice i umieścić je w praktycznie każdym miejscu: na podłodze, na brzegu schodów czy nawet zawiesić donice na sznurach, z których epipremnum będzie luźno zwisać. Oprócz ładnego wyglądu, rośliny domowe oczyszczają powietrze, produkują tlen i poprawiają nasze samopoczucie. Rośliny zaleca się umieszczać nie tylko w domu, ale także w miejscu pracy.

Ozdoby do wnętrz – gdzie ich szukać?

Dekoracje wnętrz są tak modnym i wdzięczną dziedziną życia, że dla niektórych stały się wręcz pasją. Nic dziwnego – w końcu pielęgnowanie własnego, domowego gniazda zawsze nastraja nas pozytywnie. Dlatego warto odwiedzać sklepy ze elementami wystroju wnętrz lub takie galerie, jak na przykład centrum handlowe z salonami meblowymi i wyposażeniem wnętrz jak GoJa w Gnieźnie. W takim miejscu możemy zainspirować się różnymi pomysłami – nie tylko tymi wymienionymi powyżej.

Rate this post