Kiedy już zdecydowaliśmy się na ścianę z kamienia, która stanowi niezwykle efektowny sposób wykończenia zarówno elewacji, jak i wnętrza budynku, powinniśmy się zastanowić, gdzie zostanie ona najlepiej wyeksponowana. Ścianę z kamienia, jak się okazuje, można ułożyć naprawdę w różnorodnych miejscach.

Elewacja

Wyliczanie szerokich zastosowań kamienia jako materiału budowlanego stosowanego w wykończeniu domu należy rozpocząć od zewnętrznych ścian budynku. Dekoracyjny kamień doskonale posłuży do wyłożenia efektownej elewacji na zewnątrz domu, która dzięki niemu będzie się mienić naturalnymi odcieniami i kolorami. Kamień może być zastosowany zarówno na jej całej powierzchni lub jako element urozmaicający jednolitą elewację.

Element dekoracyjny

Dzięki temu, że mamy do dyspozycji zarówno różne materiały stworzone z kamienia (otoczaki, kamień dekoracyjny z marmuru czy piaskowca, okładzina kamienna), jak i możliwość doboru koloru kamieni czy nawet ich faktury (łupek lub płaski i gładki) oraz kształtów, a nawet rozmiarów stworzyć możemy niesamowite dekoracje nie tylko na zewnątrz, ale również wewnątrz domu. Dlatego wśród zastosowań kamienia można znaleźć takie ściany z kamienia, które będą jedynie elementem dekoracyjnym okien, drzwi czy luster. Stanowią wtedy ich oryginalne obicia, które wyodrębniają je z przestrzeni i akcentują ich ważność. Ciekawe efekty można zwłaszcza uzyskać dzięki kamieniom o kształcie łamanych okruchów skalnych.

Salon

Bardzo popularnym dziś zastosowaniem kamiennej powierzchni będzie ściana w reprezentacyjnych pomieszczeniach naszego domu. Często wykłada się w ten sposób całą ścianę z kamienia, ale również stosuje się jako część ozdobną ściany. Zwłaszcza ściana z otoczaków będzie zachwycała nas swoją trójwymiarową oraz niespotykaną nigdzie indziej strukturą.Kamiennymi plastrami może być również zabudowana wnęka, która tworzy nierówność w ścianie ozdobioną w ten sposób niezwykle efektownie. Ściana z kamienia będzie ciekawie także zaaranżowana, gdy stworzone zostaną w powierzchni ściennej kamienne półki. Zjawiskowo będą wyglądały zwłaszcza, gdy wszystko zostanie dodatkowo podświetlone. Wydawałoby się, że poprzez kamienną ścianę uzyskujemy efekt zimnego wnętrza, ale również istnieją propozycje tworzące z kamienia przytulne i ciepłe pomieszczenia. Tak dzieje się zwłaszcza w przypadku obudowania kamieniem ściany wokół kominka.

Inne zastosowania

Patrząc na aranżacje ściany z kamienia, można stwierdzić, że doskonale wygląda taka powierzchnia również w łazience czy toalecie. Nieźle sprawdza się choćby do wyłożenia kamiennej zabudowy czy przesłony dla nieestetycznych przewodów sanitarnych. Stanowi również piękne zestawienia dla lekkiej ściany lustrzanej. Ściana z kamienia doskonale prezentuje się również w kuchni. Jesteśmy w stanie wyróżnić w ten sposób przynajmniej jedną ścianę kuchenną. Podobnie materiał ten sprawdzi się, ozdabiając ściankę działową łączącą kuchnię z salonem. Kamień może być również z powodzeniem wyłożony na całej powierzchni ściany biegnącej od stropu w dół. Wreszcie nietypowym wykorzystaniem kamienia będzie okładzina kamienna zastosowana do obicia drzwi przesuwnych w szafie zabudowującej wnękę. Te wszystkie rozwiązania pokazują jak niezwykle duży potencjał tkwi zatem w kamieniu, a walory estetyczne ściany z kamienia są wprost nie do przebicia.

Autor: Anna Łukaszuk