Tak się składa, że nie wszystkie pomieszczenia w mieszkaniu mają formę regularnego prostokąta. Niekiedy konieczne rozwiązania architektoniczne skutkują powstawaniem licznych wnęk. Stwarzają one trudność, jeśli chodzi o zagospodarowanie pomieszczenia i ustawienie mebli. Jednak nikt nie powiedział, że wnęki to przestrzeń stracona dla projektanta wnętrz. Można powiedzieć nawet, że są wyzwaniem dla osoby, która zajmuje się wystrojem mieszkania.

Co zrobić z wnękami w kuchni?

Kuchnia zazwyczaj ma mniejszy metraż niż inne pomieszczenia w domu. Dlatego istotne jest, aby każdy jej centymetr został odpowiednio wykorzystany. Niejednokrotnie osoby, które nabywają takie mieszkanie, wpadają w panikę, bo wnęki wydają się niepotrzebne i szpecące cały wystrój. Całe szczęście, że istnieją sposoby ich zagospodarowania. Trzeba tylko wykazać się odpowiednią kreatywnością.

Sama pomysłowość w urządzaniu mieszkania nie zawsze jednak wystarcza. Do tego potrzebny jest też dobry wykonawca mebli na wymiar, taki jak firma ART-CO, dla której wyrób sprzętów do nietypowych wnęk to jeden z profili działalności. Zabudowa wnęki, a w szczególności wnęki kuchennej, z reguły wymaga mebli wykonanych na zamówienie.

Bardzo często do wnęki pasuje sprzęt AGD, zwłaszcza lodówka, zmywarka czy pralka. W handlu takie urządzenia dostępne są w różnych rozmiarach. Jednak wygodnym i funkcjonalnym wyjściem jest urządzenie we wnęce szafki lub schowka. Akurat kuchnia jest takim pomieszczeniem, w którym żaden mebel nie pozostaje niezagospodarowany. W szafce wnękowej można schować zarówno naczynia, mniejszy sprzęt AGD, jak i środki do mycia czy prania. Zabudowa wnęki, zwłaszcza gdy zostaje wykonana w tym samym stylu co reszta mebli, tworzy nową przestrzeń kuchni, znacznie ją powiększając.

Jak zabudować wnęki w innych pomieszczeniach?

Zabudowa wnęk w innych pomieszczeniach też nie musi nastręczać większych trudności. Odpowiednio szeroka przestrzeń w salonie to świetne miejsce na urządzenie biblioteki. Jeżeli jest ona sporych rozmiarów, można w niej urządzić odosobniony punkt do wypoczynku lub do czytania. W takich przypadkach warto zadbać o odpowiednie oświetlenie.

Równie dużo może być pomysłów na wnękę w sypialni. Tutaj wszystko zależy od rozmiarów. Każdą wnękę da się przerobić na garderobę, trzeba tylko wykonać odpowiednich rozmiarów szafę. Większa może pomieścić całkiem spore łóżko, które dodatkowo warto oddzielić od reszty pomieszczenia cienką ścianką lub parawanem.

Rate this post