Współczesna arystokracja znacznie różni się od historycznie rozumianej sfery wyższej. Podczas gdy dawni arystokraci chętnie prezentowali bogactwo, obecnie obnoszenie się ze swoim majątkiem uznawane jest często za zachowanie niestosowne. Jednak smakowanie dziedzictwa kultury dawnych arystokratów jest jeszcze możliwe.

Tak jak każda kobieta chciałaby poczuć się kiedyś księżniczką, większość mężczyzn w głębi ducha pragnie zasmakować czasem wielkopańskiego luksusu i nie ma w tym nic dziwnego – przekonuje nasz rozmówca z Pałacu Żaków. Potrzeba kontaktu z pięknymi przedmiotami i doświadczania wykwintnych przyjemności leży w tej samej sferze natury człowieka, która każe nam poznawać dzieła sztuki, wzruszać się wspaniałą muzyką, czerpać przyjemność z dobrej lektury i kontemplować obrazy wielkich malarzy.

Przywracanie arystokratycznego dziedzictwa

Dzięki zaangażowaniu prawdziwych pasjonatów historii, sztuki i architektury, wiele zabytkowych budynków poddawanych jest dziś renowacji i przystosowanych do użytku. Takie zaangażowanie prywatnych inwestorów pozwala na renowację niezwykle cennych budowli, niejednokrotnie zagrożonych zapomnieniem i niepopadnięciem w ruinę. Stare dwory i pałace są odnawiane, a później adaptowane np. na muzea, ale także hotele i restauracje.

Stylowe i funkcjonalne wnętrza

Przystosowanie wnętrz takich budynków do zwykłego użytku również wymaga sporego wysiłku, a przede wszystkim znajomości rzeczy. Pokoje hotelowe w arystokratycznym stylu muszą nie tylko oddawać ducha dawnych czasów, ale także zapewniać gościom maksymalny komfort. Przeszkodą bywa tu fakt, że standardy wygody znacznie zmieniły się na przestrzeni dziejów, a zatem prawdziwą sztuką jest połączenie starodawnego stylu z nowoczesną funkcjonalnością.

Pokoje i apartamenty Pałacu Żaków spełniają oba te wymogi. Wnętrza umeblowane są antycznymi sprzętami i rozmaitymi bibelotami z odległych czasów. Każdy element wystroju, od zasłonek przez fotele po nocne lampki, jest dokładnie przemyślaną częścią stylizacji i efektem wieloletnich poszukiwań twórcy tego wyjątkowego miejsca.

Goście nie są jednak odcięci od zdobyczy współczesnej cywilizacji. Każdy pokój posiada własną łazienkę, telewizor oraz dostęp do bezprzewodowego internetu. Wszystkie nowoczesne udogodnienia są jednak dyskretnie wkomponowane w całość i nie burzą wśród Gości poczucia podróży w czasie.