Niespotykane materiały

Do silnej ekspresji naszego wnętrza może dojść podczas dobierania materiałów, pasujących do naszej wymarzonej łazienki. Wystarczy, że w zgodzie ze standardami na podłogę położymy raczej terakotę, a delikatną glazurę pokrytą szkliwem przeznaczymy na ściany, reszta pozostaje naszej wyobraźni.

Warto wspomnieć o materiałach, które pojawiają się coraz częściej i zachwycają swoją nietuzinkowością. Do takich należy choćby gres porcelanowy charakteryzujący się odpornością na mechaniczne ścieranie czy oddziaływanie środków chemicznych. Niestety nie nadaje się on jednak do kładzenia w mokrych strefach łazienki, gdyż traci swój wygląd pod wpływem wody. Ściany oraz podłogi może również pokrywać klinkier szkliwiony, dający efektowne, niemal naturalne nierówności.

Wydaje się, że w mokrym środowisku powinnyśmy unikać materiałów drewnianych, jednak drewna egzotyczne o oryginalnych barwach i odporne na wilgoć, sprawdzają się doskonale także w łazience. Występują w postaci desek podłogowych, elementów parkietu czy jako panele gdzie można dla zabezpieczenia ich powierzchni stosować specjalne środki chroniące przed wodą.

Ostatnią niebanalną propozycją, która może zainteresować wymagających kreatorów własnych łazienek, są różne odmiany kamieni (np. granit, onyks). Jednak trzeba przy tym pamiętać o ich specyficznych właściwościach. Dla przykładu położenie na podłodze marmuru, który może się odbarwiać i ulegać matowieniu, grozi często zeszpeceniem pomieszczenia. Niektóre kamienie, jak np. trawertyn, są natomiast zbyt porowate do stosowania ich na podłodze i w miejscach narażonych na kontakt z wodą. Dlatego planując urządzenie łazienki naszych marzeń, pamiętajmy o dopasowaniu materiału do danej powierzchni.

W ulubionym kolorze

Nasza wizja własnej łazienki standardowo zaczyna się od przemyśleń dotyczących kolorystyki. W tym momencie zwykle korzystamy z trendów panujących na rynku i wybieramy kolory modne w danym sezonie. Zachęcamy jednak do odważnych posunięć i do tego, aby pokusić się o wybór z palety barw, które należą do naszych ulubionych i które oddają nas samych. Dodatkowo warto poszukać inspiracji w naszym otoczeniu i tym, co nas interesuje, wtedy łazienka będzie niepowtarzalna i jakże bliska naszemu sercu. Aby jednak nie przesadzić, zapamiętajmy rady, które ustrzegą nas od poważnych błędów. Przede wszystkim w przypadku mniejszych łazienek musimy wystrzegać się ciemnych tonacji, gdyż optycznie będą one pomniejszały wnętrze. Podobne efekty daje ciepła kolorystyka wnętrza, dlatego lepiej stosować chłodniejsze barwy w małej łazience.

W królestwie płytek

Szaleństwo pomysłów pojawia się również w związku z doborem płytek ceramicznych. Oczywiście i w tej dziedzinie panują też pewne określone rozwiązania. Powinny one pasować zdecydowanie do wnętrza, co znaczy, że musimy się postarać, aby nie dopuścić do sytuacji,  w których mała przestrzeń zostanie przytłoczona zbyt dużymi płytkami oraz zbyt agresywnymi i licznymi zdobieniami. Jednak należy przełamywać schematy, zwłaszcza jeśli mamy dobry pomysł na ciekawe duże płytki, które zamiast szpecić, nadadzą naszej łazience rysów oryginalności. Mamy też ogromne możliwości w zakresie różnorodności kształtów i faktur płytek, nie mówiąc już o finezyjnych zdobieniach, które z pewnością trafią w nasze gusta. Coraz częściej unika się wykładania całych powierzchni ścian płytkami. Pozostawione miejsce może być bowiem efektownie wyłożone zmywalną tapetą lub farbami akrylowo-lateksowymi specjalnie przeznaczonymi do łazienek. To wszystko jednak zależy od naszych upodobań.

Jeśli uda się każdemu dostosować do tych drobnych wskazówek, z pewnością nasza łazienka stanie się wizytówką naszego mieszkania i nas samych.