Jeżeli budynku nie można podłączyć do kanalizacji – co wbrew pozorom wciąż ma miejsce w wielu miejscowościach – jedynym sensownym rozwiązaniem jest budowa zbiornika i regularny wywóz szamba.

  1. Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę szamba?
  2. Jak zgłosić budowę zbiornika bezodpływowego?
  3. Ile kosztuje wywóz szamba?

Sprawdź, czy rozpoczęcie budowy takiego zbiornika wymaga uzyskania zezwolenia na oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy, która będzie odpowiadała za wywóz szamba. Dzięki temu będziesz mógł skorzystać z najlepszej obsługi w przystępnej cenie.

Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę szamba?

Dla wielu osób zaskoczeniem jest fakt, że budowa szamba –  przynajmniej w zdecydowanej większości przypadków – nie wymaga uzyskania formalnego pozwolenia. Tym samym nie trzeba spełniać skomplikowanych formalności, aby można było zamontować zbiornik bezodpływowy. Istotne jest tylko wybranie odpowiedniego rozmiaru. Objętość użytkowa zbiornika nie może przekroczyć dziesięciu metrów sześciennych. Jedynym obowiązkiem, jaki spada na właściciela domu ze zbiornikiem, jest zgłoszenie go do starostwa lub urzędu miasta. 

Jak zgłosić budowę zbiornika bezodpływowego?

W celu dokonania zgłoszenia wystarczy skorzystać ze wzoru, który można otrzymać w pobliskim urzędzie lub znaleźć na stronie internetowej. Przyjmuje się, że brak sprzeciwu ze strony urzędu w ciągu 21 dni oznacza zgodę na rozpoczęcie montażu szamba na działce. Więcej formalności trzeba natomiast spełnić przy zbiornikach o objętości użytkowej przekraczającej wspomniane 10m3. W przypadku domów jednorodzinnych nie powinno to być jednak problemem, gdyż z reguły 6,5m3 wystarczy na potrzeby czteroosobowej rodziny, zwłaszcza jeżeli wywóz szamba będzie regularnie przeprowadzany przez firę, która się w tym specjalizuje.

Ile kosztuje wywóz szamba?

Nawiązanie współpracy z doświadczoną firmą wyeliminuje ryzyko opóźnień w wywozie, a dodatkowo pozwala uzyskać atrakcyjną cenę. W celu poznania szczegółowej wyceny skontaktuj się z pracownikiem firmy zajmującej się wywozem. Na cenę wpływa między innymi odległość pomiędzy nieruchomością a najbliższą oczyszczalnią ścieków. Do tego dochodzą opłaty za ilość nieczystości i koszty transportu. Tym samym najbardziej opłacalne jest opróżnienie zbiornika, w którym znajduje się duża ilość nieczystości. Montaż zbiornika najlepiej jest zaplanować w takim miejscu, aby proces opróżniania mógł się odbywać nawet bez obecności domowników. Dzięki temu zaoszczędzą czas i ułatwią pracę firmie świadczącej usługę wywozu nieczystości.