Styl industrialny cieszy się od wielu lat ogromną popularnością, zrodził się on z potrzeby zaadaptowania starych fabryk i hal magazynowych na cele mieszkalne w czasach postindustrialnych przypadających na lata 60 ubiegłego wieku i przetrwał aż do dzisiaj. Mimo swojej surowości można spotkać go w wielu wnętrzach, dlaczego więc nie postawić na niego także w łazience? 

Cechy charakterystyczne stylu przemysłowego

Styl przemysłowy cechuje się charakterystycznymi elementami i stonowaną paletą barw. Dominują w nim duże przestrzenie, minimalizm oraz surowość powierzchni, podkreślona kolorami, w odcieniach szarości, czerni, miedzi oraz brudnej bieli. Wnętrze industrialne nie może się także obyć bez drewnianych i stalowych powierzchni. Bardzo często dodatkowo towarzyszą im odkryte cegły oraz specjalnie postarzane wyposażenie, a także całkowicie odsłonięta instalacja w postaci rurek i kurków.

Czego nie powinno zabraknąć w industrialnej łazience?

Urządzając łazienkę w przemysłowym stylu, nie powinno zabraknąć w niej stalowych konstrukcji, którymi mogą być na przykład blaty podumywalkowe czy wieszaki na ręczniki, a także charakterystycznym elemencie wykańczającym całe wnętrze, czyli dużych, przemysłowych lampach

Z kolei w przypadku wykonywania instalacji wodno-kanalizacyjnej doprowadzającej wodę do wanny lub umywalki najlepiej zrezygnować z klasycznych rur PVC, na rzecz tych wykonanych z miedzi, które zostaną odkryte i nadadzą wnętrzu charakteru. Nie można zapomnieć także o odpowiednim wyposażeniu łazienki w elementy sanitarne utrzymane właśnie w tym stylu, które najlepiej, aby były utrzymane w kolorze czerni lub miedzi. 

Jak dobrać elementy sanitarne do łazienki w stylu industrialnym?

Łazienka w stylu industrialnym pomimo efektywnego wyglądu wciąż powinna jednak spełniać swoje podstawowe zadanie. Dlatego też o to jak dobrać do niej elementy sanitarne, aby tworzyły one z zastosowaną aranżacją spójną całość zapytaliśmy specjalistę z PH Ceramik Mikołaj Zadwórny

W łazienkach zaaranżowanych w stylu przemysłowym najlepiej postawić na umywalki nablatowe lub wpuszczane w blat wykonane z ceramiki barwionej w masie na kolor czarny albo szary. Takie rozwiązanie nie tylko będzie dopasowane stylistycznie do wystroju, ale także zapewni estetyczny wygląd umywalki przez długi czas, bez efektu ścierania koloru. W przypadku wanien poleciłbym natomiast modele wolnostojące, które można efektownie połączyć z montowanymi poza obrysem wanny bateriami wykończonymi w kolorach miedzi. Z kolei jeśli chodzi o misy WC najlepiej postawić na klasyczny model, jakim jest toaleta bezrantowa Rimless w czarnym kolorze. 

Podsumowując, styl przemysłowy w łazienkach pozwala uzyskać oryginalny efekt, odmienny od dobrze nam znanych klasycznych, nudnych łazienek. Idealnie sprawdzi się w przypadku mieszkań w starych kamienicach lub loftach budynkach, podkreślając ich charakter i współgrając z ich architekturą. 

Rate this post