Łazienka to jedno z najważniejszych miejsc w każdym mieszkaniu. To właśnie w niej odpoczywamy, zmywamy trud życia codziennego, a także relaksujemy się. Aby móc cieszyć się komfortem w pełni, należy jednak zadbać o kilka podstawowych aspektów. Jednym z nich jest odpowiednie oświetlenie, bez którego ani rusz. Zastanawiasz się, jak zaprojektować oświetlenie łazienkowe, by osiągnąć wymarzony efekt? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem! Obiecujemy, że będzie lekko, miło, przyjemnie i… merytorycznie!

Oświetl wszystkie strefy w swojej łazience!

Oto pierwsza i najprawdopodobniej najważniejsza zasada w kontekście oświetlenia łazienkowego. Dawniej wychodzono z założenia, że jedna lampa w łazience wystarczy w zupełności. Było to przeważnie jedno (górne) źródło światła, które miało spełniać swoją rolę. Oczywiście spełniało, choć jeszcze wtedy nie każdy miał świadomość tego, iż może być lepiej. Obecnie trudno sobie wyobrazić pielęgnację skóry w tak „ubogich” w światło warunkach. 

Z tego też względu w łazience powinno znajdować się kilka źródeł światła, by każda z jej stref była odpowiednio oświetlona. Warto pomyśleć o oświetleniu bocznym – lampach nad lustrem lub bezpośrednio przy nim, a także w okolicach wanny.

Jak zaprojektować oświetlenie łazienkowe?

Zgodnie z normą do oświetlenia ogólnego łazienki o powierzchni 6m2 potrzebujemy żarówki o mocy 75 W. Do oświetlenia tła można wówczas zastosować światło mocniejsze dwa razy, a w okolicach prysznica i umywalki wystarczy łagodne oświetlenie miejscowe. Jeżeli projektujesz dużą łazienkę, połącz kilka rodzajów oświetlenia. W tym wypadku warto postawić na plafony montowane przy suficie, a także oświetlenie łazienkowe strefowe – kinkiety nad lustrem, czy też modne taśmy ledowe w okolicy wanny, natrysku oraz wnęk.

Kilka słów na koniec, czyli na co zwrócić uwagę podczas projektowania oświetlenia łazienkowego

Światło przy lustrze powinno być jak najbardziej zbliżone do naturalnego światła dziennego. W tym wypadku wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Jedną z nich jest montaż kilku pojedynczych punktów. Warto mieć na uwadze, że jedno się tutaj kompletnie nie sprawdzi, ponieważ pojawią się przy nim mocne cienie. Ważne jest również, by temperatura była wysoka, ponieważ wpłynie to na lepsze rozpoznanie barw.

Zasady spisane? W takim razie wybór oświetlenia łazienkowego nie powinien być dla Ciebie trudny! Zapraszamy do sklepu Elampki.pl, gdzie znajduje się szeroki wybór produktów z kategorii oświetlenie łazienkowe. Życzymy udanych zakupów!

[avg] ([per]) [total] vote[s]