Łazienka to pomieszczenie, w którym leje się dużo wody, a powietrze jest dość wilgotne. Staranne wykończenie wnętrza gwarantuje nam długie i komfortowe korzystanie z naszej nowej łazienki. Jeśli nie przyłożymy się do ostatnich szlifów, możemy mieć poważny kłopot.

Izolacja stref mokrych

Są w łazience takie miejsca, które są szczególnie narażone na zalewanie. Bezpośredni kontakt z wodą może zniszczyć powierzchnię, dlatego te właśnie miejsca należy dokładnie i szczelnie zaizolować. Do izolacji używa się wodoszczelnych gotowych preparatów: specjalnej masy cementowej, kleju lub folii w płynie. Niezależnie od tego, jaki materiał wybierzemy, musimy pamiętać, że izolacja zawsze powinna wykraczać poza najbardziej narażony obszar. Na przykład, jeśli zabezpieczamy ścianę przy umywalce, powinniśmy zacząć od podłogi i skończyć co najmniej pół metra ponad baterią. Izolację rozciągamy również pół metra na boki.

Szczególne traktowanie ścian i podłóg

Nie bez powodu, remontując naszą łazienkę, sięgamy najczęściej po płytki ceramiczne oraz terakotę. Są to materiały łatwe do mycia i bardzo odporne na wilgoć. Zdarza się, że w łazienkach występują elementy drewniane i nie jest to błędem, o ile drewno jest dobrze zabezpieczone i nie pojawia się przy samej umywalce, wannie lub słuchawce prysznicowej, czyli tam, gdzie wody jest najwięcej. Ale nawet, gdy korzystamy z mniej odpornych na wilgoć materiałów i umieszczamy je w odpowiedniej odległości od źródła wody, musimy je odpowiednio zabezpieczyć – powietrze w łazience jest wilgotniejsze niż w innych pomieszczeniach.

Wybór i zakup elementów

Wykańczając naszą łazienkę z pewnością mamy w głowie plan, jak to zrobić, często polegamy też na fachowcach, którzy pomagają nam przy remoncie. Czasami zapominamy jednak, że ważne wskazówki możemy uzyskać już na etapie zakupu, np. w Domeko. Wystarczy po dokonaniu wyboru płytek, terakoty, czy rodzaju izolacji podpytać sprzedawcę o właściwości produktu oraz o to, jakie preparaty są do niego polecane.