Większość osób, budując lub remontując mieszkanie, najwięcej uwagi poświęca przestrzeni łazienki, pomimo tego że jest ona przecież relatywnie najmniejsza i nie spędza się tam najwięcej czasu. To jednak pomieszczenie, które musi spełniać szereg funkcji i sam fakt tego, by było tam czysto, łatwo się sprzątało, było dużo miejsca do przechowywania, a klimat i styl pozwalały odpocząć po ciężkim dniu oraz obudzić się rano, sprawiają, że nad aranżacją musimy mocno pomyśleć.

Poza tym szczególnie mieszkania w blokach nie zachęcają wielkim metrażem i płytki do łazienki w pewnie sposób pozwalają nawet zorganizować nieustawną przestrzeń i nadać jej inny kształt. To istotne także przy planowaniu poszczególnych stref oraz ich meblowaniu czy też montowaniu niezbędnej armatury.

Zaplanuj przestrzeń

Płytki do łazienki pozwalają na przykład jasno określić funkcje określonych stref, wprowadzają konkretną stylistykę, a także doskonale zmieniają kształt przestrzeni. Bez problemu możemy sprawić, by była ona optycznie większa, czy też by łazienka nabrała innego – bardziej ustawnego kształtu. Choć to tylko złudzenia, jednak bardzo mocno wpływają na to, jak w danym miejscu będziemy się czuć. Płytki do łazienki są jednym z pierwszych elementów, jakie wybieramy do tego wyjątkowego wnętrza i choć częściej bardziej interesuje nas kolor, warto również zwrócić uwagę na ich kształt, wielkość czy fakturę. Dlatego właśnie samą aranżację należy rozpocząć od dobrze przemyślanego projektu, w którym przede wszystkim rozmieścimy poszczególne elementy armatury. Dopiero wtedy warto zastanowić się, jakie płytki do łazienki dobrać. W końcu będą nam tworzyć przez lata.

Mała czy wielka łazienka

Wielkość i wykończenie płytek do łazienki w znaczący sposób wpłyną na to, jakiego charakteru i wielkości nabierze samo pomieszczenie. W tym niewielkim doskonale będą prezentować się kafelki o stonowanych barwach, w większych można sobie pozwolić na modele ceramiczne o wyrazistych wzorach. Zupełnie jednak nie sprawdza się teoria dotycząca tego, że do małych pomieszczeń trzeba wybrać niewielkie płytki do łazienki. Nawet te wielkoformatowe mogą się świetnie prezentować, o ile znajdzie się wystarczająco dużo miejsca, aby położyć jeden lub dwa rzędy kafli bez ich przycinania. Najczęściej takie rozmieszczenie jest również związane z zaznaczeniem pewnych poziomów – na przykład wanny czy też umywalki. Kontrastowo natomiast można obudować stelaż podwieszanej toalety. W całym planowaniu rozmieszczenia płytki do łazienki warto zwrócić uwagę na to, jak i w którym miejscu dokładnie będziemy mieć fugi, by  nie okazało się, że całość nie prezentuje się atrakcyjnie.

Artykuł powstał we współpracy z carrea.pl

[avg] ([per]) [total] vote[s]