Mozaiki jako element dekoracyjny stosowana była już w starożytności. Dziś dzięki wykończeniu łazienki mozaiką pomieszczenie nabierze blasku, świetnej kolorystyki oraz zostanie ciekawie ozdobione. W jaki sposób możemy wykorzystać piękno mozaiki w naszym domu?

Wybór mozaik

Mamy dość duży wybór mozaik. Możemy przebierać wśród mozaik ceramicznych, metalowych, kamiennych, szklanych oraz drewnianych. Oczywiście każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety. Mozaiki również posiadają wiele różnych form. Mogą bowiem składać się z drobin lub większych kawałków tych o bardziej lub mniej regularnych kształtach. Dużym zainteresowaniem cieszą się te jakby obtłuczone, stylizowane na stare.

W asortymencie zdarzają się zarówno płytki o naprawdę niewielkich rozmiarach oraz te o większych gabarytach. Podobnie bogaty wybór dotyczy kolorystyki mozaik, których dominującą tonacją są jednak odcienie stonowane, barwy ziemi i pastele. Bardzo modne stają odmiany tonalizowane (od jasnych do ciemnych tonów koloru), dające efekt kolorystycznego melanżu.

Wykorzystanie mozaiki

Właściwości i uroda mozaiki mogą być wykorzystane na różny sposób, w zależności od pomysłu na aranżację łazienki stworzonej zgodnie z naszymi potrzebami. Zdarzają się sytuacje, w których stanowi ona dominantę kompozycyjną pomieszczenia. Znacznie częściej jednak stosuje się ją jako drobny dekor, np. do obramowania lustra czy na pasy wokół szafek. Okazuje się ona też dobrym sposobem na wyeksponowanie jakiejś części łazienki wraz z wydzieleniem poszczególnych stref łazienkowych.

Głównie nadaje się do wyłożenia pewnych fragmentów ścian, zwłaszcza jako okładzina ścianek kabin prysznicowych. Przede wszystkim może być ułożona w miejsce brodzika kabiny prysznicowej wokół odpływu w podłodze oraz służyć jako pokrycie obudowy wanien.

Zdecydowanie wówczas, gdy chcemy rozbić zbyt jednostajne, duże powierzchnie, można je ubarwić mozaikowatymi wstawkami, które nadadzą łazience powabnej lekkości.

Zalety mozaiki

Główną zaletą mozaik jest fakt, iż stanowi przepiękny element dekoracyjny, zwłaszcza jeśli sięgniemy po płytki z ozdobnymi ornamentami. Możemy dzięki drobnym formom ułożyć różne wzory, a nawet cały obraz. Ale mozaiki również stanowią doskonały materiał wykończeniowy powierzchni zaokrąglonych, np. kolumny czy przejście z obudowy wanny na podłogę. W ogóle ten typ materiału doskonale się sprawdza w miejscach łączenia ze ścianą, sufitem i innymi elementami oraz do wykończenia cokołów.

Wady mozaiki

Oczywiście wspominając o mozaice łazienkowej, nie należy zapominać o jej pewnych mankamentach. Niestety jej ułożenie wymaga dużej staranności oraz sporo czasu, a montaż może być wykonany jedynie na powierzchni gładkiej i równej, a także przy dodatniej temperaturze i z wykorzystaniem kleju o podwyższonej elastyczności. Płytki na szczęście są połączone ze sobą siatką plastikową lub specjalnym papierem perforowanym, co ułatwia ich nakładanie na ścianę.

Zdecydowanie mozaiki szklane stanowią mało odporny na zarysowanie materiał wykończeniowy. Z tego względu nie poleca się raczej stosowania ich na podłogę, gdzie panuje intensywny ruch, gdyż w ten sposób powierzchnia będzie zbyt narażona na ścieranie się. Podobnie w miejscach narażonych na ciągłe działanie wody lepiej zastosować mozaikę bardziej wytrzymałą, jak np. gresową.