Choć małe może cieszyć, o czym przekonaliśmy się nie raz, większe zwykle bardziej kojarzy nam się z lepszą jakością i wygodą. Jak się jednak okazuje, nasza mała łazienka za pomocą pewnych odpowiednio dobranych mebli i ceramiki oraz kilku trików może wydawać się większa, nie tracąc przy tym nic ze swej estetyki oraz funkcjonalności.

Walka o każdy centymetr

Gdy liczy się każdy centymetr zagospodarowywanej przestrzeni, jak w przypadku małej łazienki, należy wykorzystać tzw. martwe przestrzenie. W tym celu bardzo pomocne wydają się narożne urządzenia, jak wanny i brodziki oraz umywalki i miski ustępowe czy narożne WC, które pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca. Można też skorzystać z asymetrycznych wanien, które są na tyle duże, że pozwalają mimo swoich niewielkich rozmiarów na spory komfort kąpieli, a do tego nie pomniejszają optycznie łazienki jak w przypadku wanien prostokątnych. Powinniśmy się także zastanowić, czy nie lepiej byłoby zrezygnować z wanny na rzecz kabiny prysznicowej. Warto by zainwestować wtedy w głęboki brodzik, który nadrobiłby brak wanny. Kabina taka najlepiej, aby była owalna, gdyż dawałaby tym samym efekt lekkości oraz dodatkowo – przezroczysta dla uzyskania wrażenia przestrzeni.

Korzystamy z ceramiki mniejszej

Mając do dyspozycji niewielki metraż naszej małej łazienki, musimy często podjąć ważne decyzje co do odpowiedniego rozplanowania przestrzeni i rozmieszczenia w niej niezbędnych urządzeń, aby wszystko było z pomysłem i nie stanowiło przeszkody w codziennym jej użytkowaniu. W ofercie wielu producentów pojawiają się linie prezentujące produkty z zakresu tzw. mniejszej ceramiki łazienkowej, stworzonej właśnie na potrzeby małych łazienek. Występują zatem nie tylko wąskie sprzęty, jak choćby pralki, ale też mamy do dyspozycji bogaty asortyment urządzeń łazienkowych o niezwykle ciekawych kształtach i niewielkich rozmiarach, jak umywalki, które doskonale wkomponowują się we wnętrze łazienki i pozwalają uniknąć efektu przeładowania czy przytłoczenia.

Półki i półeczki

Sporo problemów z aranżacją wnętrza łazienki pojawia się w związku z doborem mebli łazienkowych. Oczywiście istnieje spory wybór mebli specjalnie zaprojektowanych na miarę naszej małej łazienki, w tym szafki pod umywalkę czy szafki wiszące. Aby w łazience panował porządek i wszystko znalazło się na określonym miejscu, wystarczy więc dobrać odpowiednie półki, szafki oraz wieszaki. Niemal każdy zakamarek naszej łazienki może posłużyć jako schowek na jakieś drobiazgi, a ścianki oddzielające poszczególne przestrzenie – na podręczne półeczki. Dodatkowym miejscem do wieszania ręczników mogą być drabinkowe grzejniki, które także zimą będą dbały o ich wysuszenie. Podobnie pomocne wydają się małe wózki, stojaki czy drobne wiszące akcesoria z drutu, które można zamontować na różnych wysokościach i w rozmaitych miejscach.

Lustrzane i świetlne triki

W aranżowaniu przestrzeni małej łazienki niezwykle ważny jest po pierwsze przemyślany system usytuowania luster, dający możliwości jej pogłębienia. Przestrzeń łazienki wyda się poszerzona zwłaszcza na skutek dużych luster ustawionych naprzeciw siebie. Po drugie optyczne powiększenie niewielkiej łazienki uzyskamy też za sprawą odpowiedniego oświetlenia, zwłaszcza o barwie zbliżonej do światła dziennego. Jeśli nie mamy możliwości wstawienia okna z dostępem do takiego światła, można postawić ściankę z luksferów odbijających światło z lepiej oświetlonych przestrzeni albo zapewnić źródło światła dające podobne efekty.

Optyczne powiększanie łazienki

Pamiętajmy o tym, że również kolor akcesoriów łazienkowych ma tu znaczenie, bowiem im są one jaśniejsze, tym lepiej wpływają na naszą percepcję. Ważne by kojarzyły się z wodą i powietrzem (odcienie błękitów, niebieskawe błękity), przez co dawałyby niezbędne wrażenie większej przestrzeni. Mała łazienka także może ulec optycznemu powiększeniu za sprawą odpowiednio dobranych kształtów oraz faktury materiałów składających się na jej wykończenie. Z pewnością musimy uważać, aby takie łazienki nie stawały się przytłoczone nadmiarem zdobień oraz zbyt dużymi płytkami.