Wydaje się, że nic chyba bardziej nie sprzyja osobom niepełnosprawnym jak dzisiejsza technologia. Dzięki obecnym rozwiązaniom nawet codzienna toaleta i kąpiel stanowić mogą krok do ich pełnego usamodzielnienia się. Łazienka bowiem może stać się w pełni miejscem przyjaznym niepełnosprawnym.

Bezpieczna łazienka komfort ponad wszystko!

Chyba najważniejszą sprawą w aranżowaniu wnętrza łazienki przyjaznej niepełnosprawnym pozostają kwestie bezpieczeństwa i komfortu. Oprócz wspomnianych poręczy, warto, aby wanna była zaopatrzona w specjalną ławeczkę, na którą można od razu przesiadać się z wózka. Z kolei w przypadku prysznica musimy pamiętać, aby wybrać taki, który nie wymaga brodzika. Najlepiej w ogóle zrezygnować z jakichkolwiek przynoszących same utrudnienia progów. Powinnyśmy zadbać o odpowiednie odprowadzenie wody za pomocą raczej zagłębionych w posadzce rynien odpływowych niż zwykłych rur. Kolejną sprawą jest zadbanie o bezpieczną podłogę. Stąd praktykuje się wykładanie łazienki płytkami antypoślizgowymi.

Dodatkowe wyposażenie

Istotne udogodnienie w łazience przeznaczonej dla osób niepełnosprawnych z pewnością stanowią sprzęty łazienkowe, jak wanna, prysznic, umywalka czy sedes ze specjalnymi poręczami, które służą do wspierania się na nich. Powinny być one jednak bezpieczne, dlatego trzeba je zawsze solidnie przymocować i zadbać o to, aby były wytrzymałe na wszelkie przeciążenia. Doskonałym rozwiązaniem i coraz bardziej powszechnym staje się mocowanie ich na specjalnych stelażach. Dodatkowo są one wyposażone w system regulacji wysokości zawieszenia armatury sanitarnej, a więc z pewnością mogą spełniać do woli potrzeby osób niepełnosprawnych i ułatwiać im samodzielne funkcjonowanie.

Odpowiedni wystrój?

Urządzanie wnętrza łazienki powinno się zaczynać od zamontowania w odpowiedni sposób drzwi. Wykluczone jest stosowanie jakichkolwiek wystających progów wejściowych, a drzwi mają mieć minimum 90 centymetrów szerokości oraz otwierać się koniecznie na zewnątrz. Dobór mebli musi być też bardzo przemyślany, gdyż nie mogą one zabierać niezbędnej przestrzeni do poruszania się, zwłaszcza osobom na wózku. Dlatego pomiędzy poszczególnymi sprzętami także zalecane są spore odstępy, żeby umożliwić swobodne korzystanie z nich osobom niepełnosprawnym. Również należy zwrócić uwagę na to, żeby zapewnić im jak najłatwiejszy dojazd do poszczególnych akcesoriów. Stąd dla przykładu lepiej, aby umywalki były wiszące, a nie instalowane na postumentach.

Nowoczesne rozwiązania

Z pomocą niepełnosprawnym przychodzą licznie pojawiające się na rynku najnowsze wynalazki, które zwiększają zdecydowanie komfort korzystania z łazienki. W tym celu powstają choćby wanny z zagłówkami i wbudowanymi od razu w ich formę uchwytami. Producenci ceramiki łazienkowej także stworzyli bardziej kosztowne propozycje produktów, jak wanny z bocznym wejściem oraz ofertę ze specjalnymi podnośnikami. Możliwy jest też choćby montaż elektronicznego przycisku spłukującego. Lokuje się go w takich dogodnych miejscach, jak uchwyt wspornikowy lub bezpośrednio w ścianie. Łazienka w ten sposób rzeczywiście staje się miejscem, w którym codzienne funkcjonowanie przebiega  bez problemów.