Gdy bliżej przyjrzymy się zaletom łazienki z ukośnym dachem, od razu zapomnimy o tych zwykłych, banalnych łazienkach, z jakimi mieliśmy do tej pory do czynienia. Jednak na tak efektowne aranżacje trzeba poświęcić sporo czasu i zużyć sporo kreatywnych pomysłów, gdyż na drodze do zaadoptowania poddasza na pomieszczenie do celów sanitarnych stoi wiele przeszkód i trudności. Poznaj nowoczesny i funkcjonalny projekt łazienki pod ukosem.

Projekt łazienki i niesamowite kształty

Nie zawsze wiemy, co zrobić z często nietypowym kształtem, jaki oferuje nam łazienka z ukośnym dachem. Różnorodna wysokość wynikająca z kolejnych momentów pochylenia dachu, z jaką mamy do czynienia, może być pozytywnie wykorzystana. Trzeba jedynie pamiętać o tym, żeby zapewnić sobie co najmniej 2 metry na swobodne stanięcie przez urządzeniami łazienkowymi. Pod skosem raczej montuje się ciąg pojemnych szafek czy bidet oraz miskę ustępową, stawia się kosz na bieliznę czy szafkę na ręczniki. Z kolei na ścianach długich, użytkowych zaleca się instalować umywalki, lustra czy grzejniki. Niesamowitym rozwiązaniem, na jaki pozwala tego typu łazienka, jest umieszczenie wanny dokładnie nad uchylnym oknem, które umożliwia kąpiel niemal pod gołym niebem i stanowi piękny element dekoracyjny. Dodatkowo także zapewnia ono w porównaniu z oknem pionowym dopływ większej ilości światła.

Dar różnicy poziomów

Kolejnym problemem, który należy oryginalnie rozwiązać, będzie różnica poziomów, z jaką spotykamy się w niektórych łazienkach z ukośnym dachem. Daje ona bowiem możliwość usytuowania wanny na podeście czy na półpiętrze za sprawą schodów znajdujących się w jej wnętrzu. Dochodzi wtedy do wyraźnego wydzielenia poszczególnych przestrzeni, z których każda może być odpowiednio sfunkcjonalizowana. Górny poziom może być wykorzystany na potrzeby kąpieli i wypoczynku, a więc znajdowałaby się tu wanna – często z hydromasażem, toaletka oraz choćby wygodny fotel dla relaksu. Poziom dolny z kolei powinien służyć za strefę toaletową. Zaznaczmy, iż takie wnętrze wygląda bardzo interesująco i luksusowo. Może i Ty skusisz się na taką łazienkę?

A w zakamarkach

Nietypowe wnętrza, jakie narodziły się w łazience z ukośnym dachem, wymagają też bardziej wymyślnych urządzeń. Dlatego tutaj doskonale sprawdzają się różne narożne umywalki czy miski ustępowe, a nawet wanny o nietypowych wymiarach i kształtach. Z kolei oryginalność wnętrza uzyskujemy też dzięki istnieniu wnęk. To właśnie w tej części łazienki można bowiem umieścić z powodzeniem kabinę prysznicową sporych rozmiarów, do czego wystarczy zamontować brodzik i zabudowę kabiny. Niektórzy także adaptują takie wnęki na podręczne pralnie, gdyż doskonale rozmieszcza się tu różne półki z detergentami, oraz  pralkę. Wszystko dodatkowo może być osłonięte drzwiczkami czy żaluzją, dając komfort prania.