Mieszkania o ograniczonym metrażu nierzadko stanowią wyzwanie zarówno dla projektantów wnętrz, jak i samodzielnych dekoratorów. Spośród miejsc sprawiających szczególną trudność w aranżacji wyróżniają się małe łazienki, w których trzeba pomieścić niezbędne sanitariaty i sprzęty. Jak urządzić takie pomieszczenie, pamiętając jeszcze o innym wyposażeniu?

Aranżacja niewielkich wnętrz to doskonała próba dla kreatywności. Duże znaczenie przypisuje się tutaj różnym, niestandardowym systemom przechowywania, które nierzadko są schowane przed ludzkim okiem. Wysuwane półki, ukryte, pionowe szuflady czy „inteligentne” szafki – wszystko to ma na celu zaoszczędzenie ograniczonego już miejsca. Podobne „sztuczki” są też pomocne w organizacji akcesoriów, rzeczy osobistych bądź ubrań, które trudno byłoby inaczej rozlokować w takim mieszkaniu. Jak opisane podejście przekłada się na wystrój łazienki?

Zakup mebli łazienkowych do niewielkich pomieszczeń 

Kwestia sanitariatów we wnętrzach o ograniczonym metrażu jest stosunkowo prosta – należy wybierać te, które zajmują najmniej miejsca (np. kabiny prysznicowe zamiast wanny, najlepiej bez brodzika). „Sprawa” trochę się komplikuje w przypadku mebli łazienkowych. Wyposażenie powinno pomieścić wszystkie środki czystości, kosmetyki i ręczniki. Idealnym rozwiązaniem na niewielką powierzchnię jest powieszenie szafek i półek na ścianie, ponieważ dzięki takiemu zabiegowi zapobiega się zagraceniu podłogi, którą zajmują już różne inne sprzęty (np. pralka).

Urządzenia AGD można zabudować, montując nad nimi regalik na ręczniki i najpotrzebniejsze kosmetyki. W ten sposób uzyskuje się konstrukcję, która wygląda na praktyczną i przemyślaną instalację, a przy tym dobrze się prezentuje. Środki czystości, a także proszek czy kapsułki do prania można przechowywać w szafce pod umywalką, z kolei papier toaletowy – na półkach znajdujących się nad ubikacją. Fachowcy z firmy Mont-Plast z Łodzi polecają też powieszenie uchwytu na rolkę, a nie ustawienie stojaków, które zabierają przestrzeń na podłodze.

Jak „powiększyć” małą łazienkę? 

Chociaż wyburzenie pomieszczenia i postawienie go od nowa jest raczej niemożliwe (zwłaszcza w blokach mieszkalnych), to da się optycznie zwiększyć powierzchnię łazienki. Jedną z metod, które sprzyjają podobnej iluzji, jest obecność luster. Duże, ładne zwierciadło umieszczone nad umywalką sprawia, że pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne. By uzyskać podobny efekt, warto również zadbać o odpowiednie oświetlenie: jasne światło odbija się od szkła, a przez to powiększa toaletę.

Rate this post