Wiesz, że na poddaszu można urządzić pokoje dziecięce, własną sypialnię, gabinet do pracy czy garderobę, odizolowane od salonu, w którym przyjmuje się gości. Słyszałeś o coraz popularniejszym rozwiązaniu w adaptacji poddasza, jakim jest umiejscowiona tam łazienka? Odpowiednio zaprojektowana, wykorzystująca słupy i podpory dachu, może stać się funkcjonalnym, wygodnym i niezwykle klimatycznym miejscem relaksujących kąpieli. Jak urządzić łazienkę na poddaszu lub sprawnie zaadaptować na nią dawny strych czy pomieszczenie gospodarcze? Przeczytaj kilka rad.

Wykorzystaj podpory

Jeżeli chcesz, aby twoja łazienka znalazła się w miejscu dawnego strychu czy pomieszczenia gospodarczego, musisz pamiętać o jego budowie. Znajdują się tam bowiem nie tylko ukośne stropy, ale także belki i słupy podtrzymujące. Nie martw się! Wszystkie te części budowy dachu możesz  znakomicie wykorzystać, aby urządzić sobie oryginalną, ale i wygodną łazienkę.

Pamiętaj! Słupy podtrzymujące stojące pośrodku pomieszczenia z łatwością zamienić możesz w wieszaki na ręczniki albo umieścić na nich umywalkę. Dobrym pomysłem jest także obudowanie ich lustrami, przez co łazienka zyska na praktyczności, a jej wystrój stanie się bardziej interesujący.

Zagospodaruj skosy

Wykorzystaj zalety jakie daje ci ukośny dach pomieszczenia, w którym ma powstać łazienka. Nie dopuść, by przez skosy zmniejszyło się w niej miejsce! Pamiętaj, że obszar pod skosami możesz zagospodarować na wiele różnych sposobów, dzięki którym łazienka będzie bardziej praktyczna i wygodna w użytkowaniu. Zmierz, czy pod skosem wysokość pomieszczenia wynosi 190 cm i więcej. Jeżeli tak, umieść tam wannę! Istnieje bowiem zasada urządzania wnętrz mówiąca, że urządzenia, których używamy, muszą być ustawione w taki sposób, by możliwe było swobodne stanie przed nimi. Innym pomysłem, dzięki któremu łazienka zyska na przestrzeni będzie zamontowanie bidetu lub miski ustępowej – warunkiem jest tu również odpowiednia wysokość dachu, pozwalająca na wygodne korzystanie z nich. Jeżeli pod skosem nie zmieści się wanna ani bidet, możesz ustawić tam kilka głębokich szafek czy półek, które będą służyły ci jako schowek na ręczniki, kosmetyki, środki higieniczne czy przybory łazienkowe.

Ciesz się światłem

Łazienka na poddaszu jest najczęściej dużo lepiej oświetlona niż łazienka umiejscowiona na parterze czy na piętrze domu. Duże okna dachowe oświetlają bowiem pomieszczenie za dnia, zaś nocą pozwalają obserwować gwiazdy podczas kąpieli. Dzięki dużej ilości światła, łazienka na poddaszu jest idealnym miejscem do wykonywania makijażu albo porannej toalety.

Widzisz zatem, że łazienka na poddaszu to bardzo wygodny i praktyczny sposób zagospodarowania dawnych strychów czy schowków. Nad zaletami łazienki umiejscowionej pod dachem, warto się zastanowić w czasie remontu starego lub projektowania nowego domu.

Autor: Anna Jaroszewicz