Okazuje się, że nie tak łatwo jest wybrać ceramikę łazienkową. W zakresie wyborów znajduje się m.in. decyzja na temat różnych jej elementów, jak bidet, umywalka, miska ustępowa, wc czy pisuary, a przyznajmy, że mamy dziś ich ogromny wybór. Jak sobie można z tym łatwo poradzić?

Aranżujemy łazienkę z głową

Wybierając poszczególne elementy ceramiki łazienkowej, musimy zatem uwzględnić parę istotnych kwestii. Pamiętajmy, że nie w każdej łazience da się zastosować elementy wiszące. Przede wszystkim należy zaplanować, na ile osób będzie przeznaczona umywalka. Dobrym pomysłem jest instalowanie podwójnej umywalki lub dwóch małych umywalek, jeśli więcej osób będzie z niej korzystało w łazience. Zaplanować należy również możliwość przepierki w umywalce o odpowiedniej wielkości i głębokości czy też z dodatkowym blatem na upraną odzież, aby zapewnić sobie komfort prania oraz żeby móc skutecznie unikać rozlewania wody.

Aby wszystko było perfekcyjne

Przede wszystkim kluczowe wydaje się dobranie odpowiedniej serii ceramiki łazienkowej. Poszczególne elementy pochodzące z różnych serii bowiem mogą się różnić po pierwsze stylem, po drugie – odcieniem materiałów. Istnieje więc zagrożenie, że nie będą do siebie w ogóle pasowały. Dlatego najlepiej unikać takich sytuacji i zdecydować się na cały asortyment z danej linii stylistycznej.

Zagubieni wśród bogatego asortymentu

Producenci ceramiki łazienkowej prześcigają się w rozwiązaniach pozwalających na różny sposób aranżować przestrzeń łazienki. Dlatego mamy do wyboru umywalki blatowe, wiszące lub po prostu stojące, podobnie bidety wiszące i stojące, a także miski ustępowe różnych rodzajów. Istnieją też niezliczone możliwości związane z zastosowaniem stelażu instalacyjnego. W ten sposób wiszące elementy ceramiki łazienkowej pozwolą na łatwiejsze utrzymanie czystości w pomieszczeniu, a także dzięki temu zostają ukryte psujące wystrój instalacje. Jednak należy najpierw rozpoznać możliwości zainstalowania poszczególnych urządzeń w naszej łazience, np. ze względu na położenie pionu kanalizacyjnego, aby wszystko nie tylko pięknie wyglądało, lecz także było odpowiednio podłączone i funkcjonalne oraz pasowało do danego wnętrza.

Banał czy design? Pamiętajmy, że w dzisiejszych czasach ceramika łazienkowa urasta do rangi niemal sztuki pod ręką kolejnych designerów. Mamy do wyboru różne kolory i wzory akcesoriów łazienkowych, dlatego możemy uczynić z niej królestwo własnych pomysłów. Zależy tylko od nas, czy postawimy na coś banalnego czy raczej na coś oryginalnego i nietuzinkowego.

Ceramika łazienkowa w drodze ku oszczędności

Jak się okazuje, nie trzeba rezygnować z komfortu, a jednocześnie możemy dbać o nasze środowisko. Producenci ceramiki łazienkowej bowiem pomyśleli także o jak najbardziej ekonomicznych sposobach zużywania wody, które jednak pozostają bez szkody dla systemu spłukiwania. Jeśli postawimy na przyciski, które umożliwiają spłukiwanie na raz 3 lub 6 litrów oraz zadbamy o ergonomiczny kształt syfonu, który pozwoli na oczyszczenie wszelkich zakamarków miski ustępowej, możemy uzyskać właśnie takie efekty. Wodę można oszczędzać niewiarygodnie skutecznie, choćby dzięki spłuczce o dwudzielnym przycisku (do 22 metrów sześciennych na rok w czteroosobowej rodzinie). Warto zatem sięgać po takie alternatywne rozwiązania.