Jak można się przekonać, nie tylko mała łazienka sprawia problemy z jej urządzeniem, ale sporo kłopotów także pojawia się w związku z łazienką wąską. Niestety, takie łazienki także występują, choć trzeba przyznać, że są raczej utrapieniem mieszkańców starego budownictwa. Ale i takie trudne pomieszczenia, jak się okazuje, można urządzić bardzo stylowo i z pomysłem.

Podział przestrzeni

W takiej wąskiej łazience należy przede wszystkim zadbać o to, aby ustawić wannę lub kabinę prysznicową bardziej w głębi, natomiast umywalkę i sedes, do których potrzebujemy częściej bezpośredniego dostępu, ulokować zaraz przy wejściu do pomieszczenia. W ten sposób także wydzielimy dwie odrębne pod względem funkcjonowania przestrzenie: toaletową oraz kąpielową, które dodatkowo można zaznaczyć odmiennymi kolorami płytek ceramicznych i ścian czy różnymi zdobieniami.

Atuty standardowej wanny

Do urządzenia wnętrza wąskiej łazienki doskonale nadaje się wanna prostokątna, którą lokujemy zdecydowanie na krótszej ścianie. Pomysłowym rozwiązaniem będzie też jej zabudowanie po obu stronach ściany. Dzięki temu po jej bokach utworzą się często nawet dość szerokie półki, które pomieszczą łatwo różne przybory toaletowe czy kosmetyki. Dającą wspaniałe efekty dekoracją takiej wanny mógłby być też podest i schodki do niej prowadzące.

Kłopoty z ustawnością

Z pewnością napotykamy na ogromne trudności w związku z ustawieniem wszystkich sprzętów i mebli w takiej długiej i wąskiej łazience. Niestety jesteśmy zmuszeni, aby bowiem stały one w jednej linii. Łazienka może być też do tego stopnia wąska, że będziemy mieli spore kłopoty z dobraniem odpowiednich szafek. Oczywiście nie mogą one być zbyt szerokie, aby nie utrudniały poruszania się w tej skomplikowanej przestrzeni. Dlatego ważne jest, aby każdy z rogów łazienki zaanektować na potrzeby półek i szafek. Do tego celu posłużą głównie meble narożne. Zwłaszcza warto ustawić asymetryczną szafkę za drzwiami do łazienki, dzięki czemu jej dłuższa część rozpościerać się będzie z powodzeniem na długiej ścianie.

Zaburzone proporcje

Wspomniany podział przestrzeni jest także dobrym sposobem na poprawienie wizualnego wyglądu łazienki wąskiej. Ale na tym nie kończą się pomysły na naprawę zaburzonych proporcji pomieszczenia. Po obu stronach łazienki warto zamontować duże lustra, dzięki czemu łazienka zostanie optycznie powiększona. Można sięgnąć do tego po asymetryczne wykończenie ścian, stosując na krótszych odcinkach łazienki pasy lub ukośne wzory. Z kolei wnętrze wydawałoby się bardziej optycznie otwarte, gdybyśmy w jego głębi, a więc zwłaszcza na krótszej ścianie znajdującej się naprzeciwko drzwi, ułożyli płytki o ciemniejszych kolorach. Natomiast blisko wejścia powinnyśmy się zdecydować raczej na jasne barwy, które wywołają zjawisko oddalenia.

Nadzwyczajna wysokość

Okazuje się, że także jeden z dodatkowych mankamentów łazienki wąskiej, jakim jest jej wysokość, pod ręką kreatywnego aranżera wnętrz może stać się również istotnym jej atutem. Pamiętajmy, że w ten sposób zyskujemy dodatkowe miejsce na podwieszane półki czy schowek na niechciane rury. Możemy również zdecydować się na podwieszany sufit lub na jego pomalowanie, co optycznie obniży też wnętrze, zwłaszcza w połączeniu z odpowiednio dobranym oświetleniem oraz ewentualnym wsparciem ze strony światła dziennego dobiegającego z okna w łazience. Zamiast zatem użalać się nad wszelkimi niedoskonałościami związanymi z tego typu przestrzenią, warto przekuć wady w zalety.